Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail'in aşırı sağcı bakanı Filistin'e insani yardımların durdurulmasını talep etti!

İsrailli aşırı sağcı bakan Gazze’ye insani yardımların girişinin durdurulması gerektiğini savundu.

Yayın Tarihi: 04.06.2024 11:55
Güncelleme Tarihi: 04.06.2024 11:55

İsrail'in aşırı sağcı bakanı Filistin'e insani yardımların durdurulmasını talep etti!

İsrail’de aşırı sağcı görüşleri ile bilinen Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, böleye insanı yardımların bir ya da iki ay boyunca durdurulması gerektiğini öne sürdü. 

7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden saldırılarda İsrail, Refah’taki savaşı genişletmiş durumda. İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarda dozu artırması üzerine tüm dünyadan ateşkes çağrıları çoğalırken, İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir, insani yardımların durdurulması gerektiğini savundu. Bugüne kadar bilinen yaklaşık 40 kişi açlık ve susuzluk kaynaklı hayatını kaybederken, Ben-Gvir, Filistin’e insani yardımların tamamen durdurulması önerisinde bulundu. Ordu Radyosu’na açıklamalarda bulunan bakan, İsrail’in konumunu güçlendirmek için daha ileri adımlar atması gerektiğini kaydetti. Gazze’ye yakıt ve gaz gönderimi ile insanı yardım girişlerinin tamamen durdurulması çağrısında bulunan Ben-Gvir, bir iki ay kadar bunları yapmayı önerdi. 

Dün yaptığı açıklamada Ben-Gvir, ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze’de esir takası ve ateşkes işin hazırlanan mutabakat taslağının kendisine gösterilmediğini kaydetti. Ayrıca Başbakan Binyamin Netanyahu’ya neyi gizlediğini sordu. 

Son gelişmelerde ise ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada İsrail’in 3 aşamalı ateşkes sunduğunu açıklamıştı. Aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ben-Gvir ise Netanyahu’yu ateşkesi kabul etmesi durumunda hükümeti devirmekle tehdit etmişti.