Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail Hamas’ın yerleşkesini kontrol altına alındığını duyurdu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kalelerine kara operasyonu düzenledi. Operasyonda çok sayıda silah, füze ve istihbarat malzemesi ele geçirildi. İsrail, Gazze’yi tamamen kontrol altına aldığını ilan etti.

Yayın Tarihi: 07.11.2023 15:37
Güncelleme Tarihi: 07.11.2023 15:37

İsrail Hamas’ın yerleşkesini kontrol altına alındığını duyurdu

İsrail Gazze'ye 32 gündür aralıksız saldırmaya ve sivil halkı katletmeye devam ediyor. İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne kara operasyonu başlatmasıyla yeni bir boyut kazandı. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), dün gece Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’a ait bir askeri kaleyi ele geçirdiğini duyurdu. IDF, operasyonda Hamas’ın anti-tank rampaları, füzeler, çeşitli silahlar ve istihbarat malzemelerine el koyduğunu açıkladı.

IDF, kara operasyonuna donanma ve hava kuvvetlerinin de destek verdiğini belirtti.

ULUSLARARASI TEPKİLER

İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu, uluslararası toplumda büyük tepki çekti. Birleşmiş Milletler (BM), İsrail’i Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve sivillerin korunması için ateşkes ilan etmesi çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “İsrail’in Gazze’ye yönelik orantısız ve ayrımcı saldırıları kabul edilemez. Gazze’de yaşanan insani kriz derinleşiyor. Gazze halkının acı çekmesine son verilmeli” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapmaya devam edeceğini, ancak İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonunu kınadığını söyledi. Biden, “İsrail’in kendini savunma hakkını destekliyoruz, ancak Gazze’de yaşanan şiddetin sona ermesi için çalışıyoruz. İsrail’in Gazze’yi kontrol altına alması, bölgede barış ve istikrarı tehlikeye atıyor. İsrail’i Gazze’den çekilmeye ve ateşkes sağlamaya davet ediyoruz” dedi.

israil

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonunu şiddetle kınadığını ve Gazze halkının yanında olduğunu belirtti. Erdoğan, “İsrail, Gazze’yi işgal ederek yeni bir katliama imza attı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, insanlık suçudur. Gazze halkı, İsrail’in zulmüne karşı direnmeye devam edecektir. Türkiye olarak, Gazze halkının haklı davasını destekliyor ve İsrail’in Gazze’den derhal çekilmesini talep ediyoruz” dedi.