Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,71 0,18%
ALTIN
2.023,87 0,07%

İsrail Gazze’yi yeniden bombalamaya başladı: 5 şehit, onlarca yaralı

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne verilen "insani ara"nın bitmesinin ardından hava saldırılarına devam etti. Saldırılarda 5 Filistinli şehit oldu, onlarca kişi yaralandı. Gazze’deki insani durum ise giderek kötüleşiyor. 16 bin insanın öldüğü, Gazze’nin yok olduğu belirtiliyor.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 09:55
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 09:55

İsrail Gazze’yi yeniden bombalamaya başladı: 5 şehit, onlarca yaralı

Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in saldırıları nedeniyle büyük bir insani felaketle karşı karşıya. Gazze’de 16 bin insanın öldüğü, Gazze’nin yok olduğu belirtiliyor. Gazze’de elektrik, su, gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Gazze’deki hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli imkana sahip değil. Gazze’deki okul, cami, hastane ve evler İsrail’in saldırılarıyla yerle bir edildi. 7 Ekim’de başlayan saldırılara 24 Kasım’da arbulucu devletlerin girişimiyle ateşkes ilan edilmişti. Bu sabah verilen aranın son bulmasının ardından İsrail yeniden harekete geçti ve Gazze’yi bomba yağmurunun tuttu.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında sivilleri hedef almaya devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı’ndaki bir evi hedef alan saldırısında bir Filistinli şehit oldu, 4 kişi de yaralandı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin merkezindeki bir evi hedef alan saldırısında da 4 Filistinli şehit oldu, çok sayıda kişi yaralandı. Saldırıda şehit ve yaralananlar, Ebu Yusur en-Neccar Hastanesi’ne getirildi.

GAZZE’DE ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Gazze kentinin kuzeybatısındaki En-Nasr Mahallesi’ndeki “En-Nasr” ve “Rantisi” hastaneleri çevresinde İsrail güçleri ile Filistinli gruplar arasında çatışmalar yaşandı. Filistinli gruplar, İsrail’in saldırılarına roketlerle karşılık verdi. Çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğu bildirildi.

gazze

GAZZE’DE İNSANİ ARA SONA ERDİ

İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma kapsamında 24 Kasım Cuma günü saat 08.00’de uygulamaya giren “insani ara” bu sabah itibarıyla son bulmuştu. "İnsani ara"nın son bulmasının ardından İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerini bombalaya başladı.

GAZZE'YE DESTEK ÇAĞRISI

Gazze’deki insani duruma dikkat çekmek ve Gazze’ye destek olmak için dünyanın çeşitli yerlerinde gösteriler düzenleniyor. Göstericiler, İsrail’in saldırılarını kınayarak, Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasını istiyor. Gazze’ye destek olmak isteyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Gazze’ye bağış yapabiliyor.