Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,17%
ALTIN
2.003,06 -0,25%

İsrail Gazze’yi bombalamaya devam ediyor: Ölü ve yaralılar var

İsrail, ateşkesin bitmenin ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Son olarak Han Yunus ve Deyr el-Belah kentlerine hava ve denizden ağır bombardıman düzenleyen işgal güçleri, onlarca sivili katletti. Gazze’de yaşayan Filistinliler, 7 Ekim’den bu yana devam eden işgalde, güneşten daha sıcak bir cehennemi yaşıyor.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 10:09
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 10:09

İsrail Gazze’yi bombalamaya devam ediyor: Ölü ve yaralılar var

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını aralıksız şekilde sürdürüyor. Son olarak, Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve orta kesimindeki Deyr el-Belah kentlerine savaş uçakları ve savaş gemileriyle ağır bombardıman yaptı. Saldırılarda onlarca Filistinli hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı.

HAN YUNUS’TA ŞİDDETLİ HAVA SALDIRISI

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, Han Yunus kentine şiddetli hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu onlarca kişi öldü ve yaralandı. Ölü ve yaralı sayısına ilişkin net sayı verilmedi.

Saldırıda, Han Yunus’un doğusundaki El-Amal Mahallesi’nde bulunan bir cami, bir okul ve bir sağlık merkezi de hasar gördü. Saldırı sonrası bölgeye ambulanslar ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

DEYR EL-BELAH’TA SAVAŞ GEMİLERİNİN ATEŞİ

İsrail savaş gemileri de Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr el-Belah şehrinin kıyı bölgelerine ağır makineli tüfeklerle ateş açtı. Şehrin semalarına ise İsrail insansız hava araçları (İHA) yayıldı.

Saldırıda, Deyr el-Belah’ın batısındaki El-Mughraqa Mahallesi’nde bulunan bir ev tamamen yıkıldı. Evde yaşayan aile fertlerinin akıbeti henüz bilinmiyor.

GAZZE’DE İSRAİL’İN KATLİAMI: 15 BİN FİLİSTİNLİ ŞEHİT OLDU

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Saldırılarda 15 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı. İsrail, Gazze’deki hastaneleri de bombalayarak sivil halka acımasızca saldırıyor.

gazze

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE SON DURUM

İsrail, 7 Ekim sabahı, Filistinlilerin kutsal değerlerine yönelik ihlallerine karşılık vermek isteyen Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın başlattığı saldırılara hava bombardımanıyla karşılık verdi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ni abluka altına alarak sivil halka her türlü insani yardımın ulaşmasını engelledi.

İsrail’in saldırılarında 15 binden fazla Filistinli şehit oldu, on binlerce kişi yaralandı. Şehitlerin 6 binden fazlası çocuk, 4 binden fazlası kadındı. Yaralıların durumu ise kritik. Gazze’deki hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli ilaç, malzeme ve personel bulamıyor. İsrail, hastaneleri de bombalayarak sivil halka acımasızca saldırıyor.

İsrail’in saldırılarına karşı direnen Filistinliler, İsrail’in işgaline son vermek için mücadele ediyor. Filistinliler, İsrail’in saldırılarını durdurması, ablukayı kaldırması ve Filistinlilerin haklarını tanıması için uluslararası toplumdan destek bekliyor.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasında, 4 gün süreyle “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. Uzlaşma, 3 gün daha uzatıldı. Bu süre zarfında, İsrail ile Hamas arasında esir takası mutabakatı sağlandı.

Mutabakat çerçevesinde, Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli serbest bırakıldı. Serbest bırakılan Filistinliler, Gazze Şeridi’nde coşkuyla karşılandı. Filistinliler, esir takası mutabakatının, Filistin davasının zaferi olduğunu söyledi.

İsrail ordusu, dün sabah "insani ara"nın sona ermesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını yeniden başlattı. İsrail’in saldırılarında, çoğu çocuk ve kadın 178 Filistinli şehit oldu, 589 kişi yaralandı.

GAZZE’DE İNSANİ DURUM

Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in saldırıları ve ablukası nedeniyle büyük bir insani krizle karşı karşıya. Gazze’de elektrik, su, gıda, ilaç ve yakıt sıkıntısı yaşanıyor. Gazze’deki altyapı, İsrail’in bombalarıyla yerle bir oldu. Gazze’deki okullar, camiler, evler ve iş yerleri harabeye döndü.

Gazze’de yaşayan Filistinliler, İsrail’in saldırılarından korunmak için sığınaklara, okullara ve hastanelere sığındı. Ancak İsrail, bu yerleri de hedef alarak sivil halka acımasızca saldırıyor. Gazze’de her gün onlarca Filistinli şehit oluyor, yüzlerce kişi yaralanıyor.

gazze

Gazze’deki insani durum, uluslararası kuruluşlar tarafından da endişeyle izleniyor. Birleşmiş Milletler (BM), Gazze’de yaşanan insani krize dikkat çekerek, İsrail’in saldırılarını durdurması ve ablukayı kaldırması çağrısında bulundu. BM, Gazze’ye acil insani yardım gönderilmesi için çalışmalar yürütüyor.

GAZZE’DE DİRENİŞ

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler, İsrail’in saldırılarına karşı direniyor. Filistinliler, İsrail’in işgaline son vermek için mücadele ediyor. Filistinliler, İsrail’in saldırılarını durdurması, ablukayı kaldırması ve Filistinlilerin haklarını tanıması için uluslararası toplumdan destek bekliyor.

Filistinliler, Gazze’de direnişin sembolü haline gelen Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na destek veriyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in saldırılarına karşılık vermek için roketler, insansız hava araçları ve savaşçılarıyla İsrail’i vuruyor. İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in saldırılarını durdurana kadar direnişi sürdüreceklerini açıkladı.

gazze

Filistinliler, Gazze’de direnişin yanı sıra, işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı mücadele ediyor. Filistinliler, işgal altındaki topraklarda, özellikle de Mescid-i Aksa’da İsrail’in ihlallerine karşı direniyor. Filistinliler, Mescid-i Aksa’nın korunması için canlarını feda ediyor.

Filistinliler, Gazze’de, Batı Şeria’da ve Kudüs’te direnişin bir olduğunu, Filistin davasının bir olduğunu vurguluyor. Filistinliler, İsrail’in işgaline son vermek, Filistin topraklarında bağımsız bir devlet kurmak ve Filistinlilerin haklarını elde etmek için birlik içinde mücadele ediyor.

Gazze’de İsrail’in katliamına karşı direnen Filistinliler, uluslararası toplumdan destek bekliyor. Filistinliler, İsrail’in saldırılarını durdurması, ablukayı kaldırması ve Filistinlilerin haklarını tanıması için uluslararası toplumun harekete geçmesini istiyor.