Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor! Onlarca ölü ve yaralı var

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ni işgal etmek için başlattığı hava ve kara saldırıları devam ediyor. Saldırılarda 17 binden fazla Filistinli şehit oldu, binlercesi yaralandı. Son olarak Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiyye Mahallesi’ne düzenlenen hava saldırısında onlarca Filistinli öldü, yaralandı ya da evsiz kaldı.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 10:27
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 10:27

İsrail Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor! Onlarca ölü ve yaralı var

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ni işgal etmek için başlattığı hava ve kara saldırıları devam ediyor. Saldırılarda 17 binden fazla Filistinli şehit oldu, binlercesi yaralandı. İsrail’in kutsal değerlere yönelik saldırılarına karşı direnen Hamas, İsrail’i ağır kayıplara uğrattı. İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşması sağlanırken, insani ara sona erdi ve saldırılar yeniden başladı. 

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail uçaklarının attığı bombalar, mahalledeki evleri, okulları, camileri ve altyapıyı yerle bir etti. Saldırıda çok sayıda Filistinli hayatını kaybederken, yaralananlar ise hastanelere kaldırıldı. Ancak hastanelerin de yetersiz imkanlarla çalıştığı ve ilaç sıkıntısı çektiği belirtildi.

Saldırıda ölenler arasında Gazze İslam Üniversitesi Öğretim Görevlisi Rafet el-Arir de bulunuyor. El Aksa kanalının Telegram hesabından yapılan açıklamada, el-Arir’in saldırıda vurulan bir evin enkazı altında kaldığı ve cesedinin ancak saatler sonra çıkarılabildiği ifade edildi.

gazze

GAZZE ŞERİDİ’NDE YAŞAM DURDU

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin farklı noktalarına saldırmaya devam ediyor. Han Yunus, Refah ve kentin güney tarafı başta olmak üzere, birçok bölgeye yönelik hava ve kara saldırıları düzenliyor. Saldırılarda Gazze Şeridi’nin elektrik, su ve iletişim hatları da büyük zarar gördü. Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in saldırıları nedeniyle evlerinden çıkamıyor, işlerine gidemiyor, okullarına devam edemiyor.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, uluslararası toplumun tepkisini çekiyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve birçok ülke, İsrail’i saldırıları durdurmaya ve Filistin halkının haklarını tanımaya çağırıyor. Ancak İsrail, bu çağrılara kulak asmadan saldırılarını sürdürüyor.

gazze

İsrail’in Gazze’yi işgalinde son durum şöyle:

GAZZE’DE İNSANLIK DRAMI

İsrail ordusu, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne yönelik hava ve kara saldırılarına başladı. Saldırılarda 17 binden fazla Filistinli şehit oldu, binlercesi yaralandı. İsrail ordusu, sivilin sığındığı hastaneleri de vurdu, yüzlerce kişi öldü ve yaralandı. Gazze’de yaşayan milyonlarca Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı. Gazze’de insanlık dramı yaşanıyor.

HAMAS’TAN İSRAİL’E MİSİLLEME

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinlilere ve kutsal değerlere yönelik saldırılarına karşılık vermek için kapsamlı saldırılar düzenledi. Hamas, İsrail’in askeri ve sivil hedeflerine binlerce roket attı, 1200’den fazla İsrailli öldürdü, 5 binden fazla yaraladı. Hamas, İsrail’in kara saldırılarını da püskürttü, 89 İsrail askerini öldürdü. Hamas, İsrail’i diz çöktürmek için mücadelesini sürdürüyor.

ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasında çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma sağlandı. Bu süre zarfında, İsrail ile Hamas arasında esir takası anlaşması gerçekleştirildi. Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı. İnsani aranın bitmesinin ardından, İsrail saldırılarına yeniden başladı.