Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,69 0,13%
ALTIN
2.023,55 0,06%

İsrail, Gazze’ye uydu interneti engellemek için Musk ile anlaştı

İsrail, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne uydu interneti sağlamak isteyen Elon Musk’ın Starlink projesine karşı çıktı. İsrail İletişim Bakanı, Starlink’in Gazze’ye internet vermesini engellemek için Musk ile prensipte anlaştıklarını duyurdu.

Yayın Tarihi: 27.11.2023 16:10
Güncelleme Tarihi: 27.11.2023 16:10

İsrail, Gazze’ye uydu interneti engellemek için Musk ile anlaştı

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürürken, bölgedeki iletişim hizmetlerini de kesmeye çalışıyor. İsrail, Gazze’deki sabit hat, cep telefonu ve internet bağlantılarını tamamen durdurdu.

Bu durum, Gazze’deki insani yardım koordinasyonunu da zorlaştırıyor. Gazze’deki uluslararası yardım kuruluşları, iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için uydu interneti sistemine başvuruyor.

MUSK’TAN GAZZE’YE UYDU İNTERNETİ DESTEĞİ

ABD’li milyarder Elon Musk, sahibi olduğu SpaceX şirketinin Starlink projesiyle uydu interneti hizmeti sunuyor.

Musk, X sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada, Gazze’deki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına Starlink uydu interneti bağlantısı sağlayacağını duyurmuştu.

Musk’ın bu girişimi, İsrail’i rahatsız etti. İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, Musk ile görüştüğünü ve Starlink’in Gazze’ye internet vermesini engellemek için prensipte anlaştıklarını açıkladı.

Karhi, X’te yaptığı paylaşımda, “Elon Musk, İletişim Bakanlığımız ile önemli bir ön anlaşmaya vardığınız için sizi tebrik ediyorum. Sonuç olarak Starlink uydu internet sistemi, İletişim Bakanlığının onayı olmadan İsrail’de çalıştırılamaz. Gazze Şeridi de buna dahildir.” dedi.

Karhi, ayrıca “Hamas’a karşı savaş yürütürken, bu anlayışın hayati öneme sahip olduğuna” vurgu yaptı.

Musk, henüz İsrail İletişim Bakanı’nın açıklamasına yanıt vermedi.

STARLİNK NEDİR?

Starlink, SpaceX şirketinin uydu interneti projesidir. Starlink, dünyanın her yerine uydu interneti sağlamayı amaçlamaktadır.

starlink

Starlink, düşük yörüngede bulunan binlerce uydudan oluşmaktadır. Starlink, uydu anteni ve modem gibi ekipmanlarla internet bağlantısı kurmaktadır.

Starlink, şu anda ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, Hollanda, İrlanda, İspanya, Portekiz, İtalya, Polonya, Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka, İsviçre, Yunanistan, Çekya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika ve Porto Riko gibi ülkelerde hizmet vermektedir. Starlink, 2021 yılı sonunda küresel kapsama alanına ulaşmayı planlamaktadır.