Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail, Gazze’ye tank mermisi yağdırmak için ABD’den 500 milyon dolarlık sipariş verdi

İsrail’in, Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü işgal ve katliam operasyonları için ABD’den 45 bin adet tank mermisi sipariş ettiği ortaya çıktı. Siparişin değeri 500 milyon doları aşıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, siparişi onaylamak için acil durum hükmünü kullanmayı planlıyor. ABD Kongresi ise konuya ilişkin sert sorular sorabilir.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 14:14
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 14:14

İsrail, Gazze’ye tank mermisi yağdırmak için ABD’den 500 milyon dolarlık sipariş verdi

İsrail, Gazze Şeridi’nde Filistinlilere yönelik işgal ve katliam operasyonlarını sürdürüyor. İsrail ordusu, Gazze’ye karadan, havadan ve denizden saldırılar düzenliyor. İsrail’in Gazze’deki tankları da Filistinli sivilleri hedef alıyor. İsrail, Gazze’ye tank mermisi yağdırmak için ABD’den 45 bin adet tank mermisi sipariş etti. Siparişin değeri 500 milyon doları aşıyor.

ABD merkezli The New York Times gazetesinin haberine göre, İsrail, mühimmat siparişinin onaylanması için ABD Dışişleri Bakanlığından talepte bulundu.

ABD’li yetkililere göre, sipariş edilen tank mermileri, İsrail’in Gazze’de kullandığı tank türleri için uygun. Habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, siparişi incelenmek üzere ABD Kongresi’ne sunacak. Ancak ABD’li bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanlığının, silah ihracatı yasasındaki acil durum hükmünü devreye sokarak, ABD Kongresi’nin incelemesini atlamayı düşündüğünü de kaydetti.

ABD, İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ KATLİAMINA ORTAK OLUYOR

ABD, İsrail’in Gazze Şeridi’nde yaptığı işgal ve katliam operasyonlarına destek veriyor. ABD, İsrail’e her yıl yaklaşık 4 milyar dolar askeri yardım sağlıyor. ABD, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında kullandığı silah ve mühimmatın büyük bir kısmını da temin ediyor. ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını meşru göstermeye çalışıyor. ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için uluslararası toplumun çağrılarına kulak tıkıyor.

gazze

ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını finanse etmek için tarihinin en büyük askeri yardım paketini hazırlıyor.

ABD, İsrail’e 14 milyar dolarlık askeri yardımı aktarmaya hazırlanıyor. Bu miktar, ABD’nin İsrail’e kuruluşundan beri verdiği toplam askeri yardımın yaklaşık 10’da birine karşılık geliyor.

ABD, İsrail’in Gazze’yi yerle bir etmek için 50 milyar dolardan fazla para harcamayı göze aldığını ve bütçesinin üçte birini ABD’nin sağladığını gösteriyor.

ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını onaylamak için acil durum hükmünü kullanmayı planlıyor. ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak için uluslararası toplumun çağrılarına kulak tıkıyor.

ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını meşru göstermeye çalışıyor. ABD, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını desteklemek için bölgeye de ek askeri kuvvetler gönderiyor.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

İsrail, Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’de başlattığı işgal ve katliam operasyonlarını sürdürüyor. İsrail, Gazze’ye karadan, havadan ve denizden saldırılar düzenliyor.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarında uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe sayıyor. İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarında sivil altyapıyı, hastane ve eğitim kurumlarını, cami ve kiliseleri, basın kuruluşlarını ve BM tesislerini hedef alıyor.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarında Filistinli sivilleri, çocukları, kadınları, yaşlıları, engellileri ve sağlık çalışanlarını öldürüyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 17 bin 487 Filistinli hayatını kaybetti. Bu sayının en az 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildiriliyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 40 bin ton patlayıcı kullandığı tahmin ediliyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 50 binden fazla Filistinli yaralandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 500 binden fazla Filistinli evsiz kaldı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında Gazze’nin altyapısı, elektrik, su, iletişim, sağlık ve eğitim sistemleri büyük zarar gördü.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı.

Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 272 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan Hizbullahı’nın sınır hattındaki düşük yoğunluklu çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 93 Hizbullah mensubu ve 6 İsrail askeri öldü.