İsrail Gazze’ye 38 gündür ölüm yağdırıyor! İsrail 4 bin 300 hava saldırısı düzenledi

İsrail Hava Kuvvetleri, 7 Ekim’de başlayan Gazze saldırılarında 4 bin 300 hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıkladı. Peki, bu saldırılarda kaç kişi hayatını kaybetti? Gazze Şeridi’nde yaşam nasıl devam ediyor? Hamas’ın karşı hamlesi ne olacak?

İsrail Gazze’ye 38 gündür ölüm yağdırıyor! İsrail 4 bin 300 hava saldırısı düzenledi

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı roket saldırılarına karşılık Gazze Şeridi’ne 38 gündür aralıksız hava saldırıları düzenliyor. İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’deki 4 bin 300 hava saldırısında Hamas’ın askeri altyapısını hedef aldığını iddia ediyor. Ancak saldırılarda binlerce sivil Filistinli de yaşamını yitirdi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgede büyük bir insanlık dramına yol açtı. İsrail saldırılarında 11 bini aşkın Filistinli hayatını kaybetti. Yaralananların sayısı ise 65 bine yaklaştı.

İsrail’in saldırıları, Gazze’nin altyapısını da büyük ölçüde tahrip etti. Gazze’de elektrik, su, sağlık ve iletişim hizmetleri kesintiye uğradı.

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın roket saldırısına misilleme olarak Gazze Şeridi’ne hava saldırıları başlattı. O günden bu yana 38 gün geçti ve İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’ye yönelik 4 bin 300 hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

İsrail Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki çatışmaların bir parçası olarak, hava kuvvetleri uçakları ve kara kuvvetleri 4 bin 300 hava saldırısı, yüzlerce tanksavar fırlatma pozisyonu, yaklaşık 300 tünel şaftı, ele geçirilen yüzden fazla bina, yüzlerce silah, komuta hedefleri ve Hamas’ın kontrolündekiler de dahil olmak üzere yaklaşık 3 bin altyapıya saldırdı” denildi.

SALDIRILARDA BİNLERCE KİŞİ ÖLDÜ, ON BİNLERCE KİŞİ YARALANDI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, sivil halkın da büyük zarar görmesine neden oldu. 

Gazze Sağlık Bakanlığı, saldırılarda İsrail saldırılarında Gazze'de 7 Ekim'den bu yana öldürülenlerin sayısı 4 bin 609'u çocuk, 3 bin 100'ü kadın olmak üzere 11 bin 180'e yükseldi. 

Saldırılarda, binlerce ev, okul, hastane, cami ve diğer sivil tesisler de hasar gördü veya yıkıldı. 

Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bir şekilde hayatta kalmaya çalışıyor.  

GAZZE ŞERİDİ’NDE YAŞAM ZORLAŞIYOR

İsrail’in Gazze’ye yönelik ablukası ve saldırıları, Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli’nin yaşam koşullarını daha da kötüleştirdi.

Gazze’de elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlar karşılanamıyor. Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi, saldırılarda elektrik şebekesinin büyük ölçüde zarar gördüğünü ve Gazze’nin yüzde 90’ının elektriksiz kaldığını duyurdu.

Gazze Belediyesi, su ve kanalizasyon sistemlerinin de hasar gördüğünü ve Gazze’nin yüzde 70’inin susuz kaldığını bildirdi.

Gazze’deki hastaneler, yaralıları tedavi etmek için yeterli ilaç ve malzemeye sahip değil. Gazze’deki gıda depoları ve pazarları da saldırılarda hedef alındı veya tahrip edildi.

Gazze’de yaşayan insanlar, açlık, susuzluk ve hastalık tehlikesiyle karşı karşıya.

HAMAS, İSRAİL’İN SALDIRILARINI DURDURMASI İÇİN BASKI YAPILMASINI İSTİYOR

Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması için uluslararası toplumdan baskı yapılmasını talep ediyor.

Hamas lideri İsmail Heniyye, yaptığı açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bir soykırım ve insanlık suçudur. Uluslararası toplum, bu saldırıları durdurmak için acil olarak harekete geçmelidir. Gazze halkı, direnişin arkasında durmaya devam edecektir” dedi.

Hamas, İsrail’in saldırılarına karşılık olarak roket atışlarına devam ediyor. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in farklı bölgelerine 3 bin 500’den fazla roket attığını açıkladı. Roketlerin bir kısmı İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilirken, bir kısmı da İsrail topraklarına düştü.

HAMAS’TAN İSRAİL’E ROKET YAĞMURU

Hamas, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını durdurması için uluslararası toplumdan çağrıda bulundu. Hamas, İsrail’in saldırılarına son vermeyeceğini belirtmesi üzerine, roket saldırılarını artırdı. Hamas, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in güneyindeki şehir ve kasabalara binlerce roket attı. Roketlerin bir kısmı İsrail’in Demir Kubbe savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildi. Ancak roketlerin bir kısmı da İsrail topraklarına düştü

BARIŞ İÇİN UMUTLAR TÜKENİYOR

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, bölgede barış için umutları tüketiyor. Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Arap ülkeleri, taraflara ateşkes çağrısında bulundu. Ancak İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, saldırıları durdurmayacaklarını söyledi.

Hamas da İsrail’in Gazze’den çekilmesi ve ablukayı kaldırması şartıyla ateşkese razı olabileceğini belirtti.

Taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamazken, bölgedeki gerilim her geçen gün artıyor.