İsrail Gazze’de yine hastane ve mülteci kampı bombalandı

İsrail, Gazze Şeridi’nde yedinci haftada da sivil hedefleri vurmaya devam ediyor. Dün Endonezya Hastanesi’ni tanklarla vuran İsrail, gece de Nusayrat Mülteci Kampı’nı bombaladı. Saldırılarda en az 17 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ise Hamas’a ait tüneller ve patlayıcı üretim merkezleri olduğunu iddia ettiği hedefleri vurduğunu duyurdu.

İsrail Gazze’de yine hastane ve mülteci kampı bombalandı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun çağrılarına rağmen durmuyor. İsrail ordusu, dün Gazze’nin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi’ni tanklarla vurdu. Faaliyet dışı kalan hastaneden yaklaşık 200 hasta tahliye edildi.

Hastanedeki yaralılar, güneydeki Han Yunus’ta Nasır Hastanesine getirildi. Uluslararası Kızıl Haç Örgütü, hastanede en az 400 hastanın daha kaldığını duyurdu.

İsrail savaş uçakları gece Gazze’nin orta kesimindeki Nusayrat Mülteci Kampını da vurdu. Çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu bu kez de Gazze’deki bir camiden görüntü paylaştı.

Caminin altında Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’na ait tüneller olduğu öne sürüldü. Ayrıca, çok sayıda patlayıcının da bu caminin altında üretildiği iddia edildi.

Görüntülerde, İsrail güçlerine saldırı düzenlediği iddia edilen binaların vurulma anları da yer aldı.

İsrail ordusunun paylaştığı tek görüntü bu değildi. Videoda Lübnan’ın güneyinde, Hizbullah’a ait olduğu öne sürülen hedeflerin havadan vurulma anı görülüyor.

Bölgede ateşkes ve esir takası için çabalar da sürüyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, esirlerin bir bölümünün serbest bırakılması için umutlu olduklarını kaydetti. Kirby, “Anlaşmaya hiç olmadığı kadar yakınız” dedi.

Kirby, Yakıt dolu 6 tankerin, Mısır’dan Gazze Şeridi’ne giriş yaptığını söyledi. Yakıtın, gıda dağıtımı ve hastanelerdeki jeneratörlerde kullanılacağı açıklandı. Ancak Birleşmiş Milletler yetkililerine göre çok daha fazla yardıma ihtiyaç duyuluyor.

Genel Sekreter Antonio Guterres ise bir kez daha çocuk ve kadın ölümlerine dikkat çekti. Guterres, “Göreve geldiğimden beri benzeri görülmemiş sivil ölümlere tanıklık ediyoruz” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, sadece Filistin halkını değil, tüm insanlığı yaralıyor. İsrail, sivil hedefleri vurarak, uluslararası hukuku ihlal ediyor. Türkiye ise, Filistin halkının yanında duruyor. Türkiye, Gazze’ye insani yardım gönderiyor, Filistin’in bağımsızlığını destekliyor ve İsrail’in saldırılarını kınıyor. Türkiye, Filistin halkının sesi olmaya devam ediyor.