Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail Gazze’de katliamlarını sürdürüyor! Gece boyunca saldırılarına devam etti

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Gazze’de 17 bini aşkın sivil öldürüldü, binlerce ev yıkıldı, insani durum felç oldu. Filistinli çocuklar, İsrail’in katliamına tanık oluyor. İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti ile orta kesimdeki Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırılarda 11 sivil öldü, onlarcası yaralandı. İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın pek çok noktasına da baskın düzenledi.

Yayın Tarihi: 11.12.2023 09:59
Güncelleme Tarihi: 11.12.2023 09:59

İsrail Gazze’de katliamlarını sürdürüyor! Gece boyunca saldırılarına devam etti

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Gazze’de 17 bini aşkın sivil öldürüldü, binlerce ev yıkıldı, insani durum felç oldu. Filistinli çocuklar, İsrail’in katliamına tanık oluyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgedeki siviller için kabus dolu bir geceye neden oldu. İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kenti ile orta kesimdeki Nuseyrat Mülteci Kampı’na saldırdı. Saldırılarda, mülteci kamplarında yaşayan Filistinlilerin evleri hedef alındı. Çoğu çocuk 11 Filistinli şehit oldu, onlarcası yaralandı.

GAZZE’DE YIKIM VE ÖLÜM

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah kentinin Tel es-Sultan Mahallesi’nde bir evi bombaladı.

Saldırıda, 6 Filistinli yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı. Nuseyrat Mülteci Kampı’nda da bir eve gerçekleştirilen saldırıda, 3’ü çocuk 5 Filistinli hayatını kaybetti. Deyr el-Belah’ın El-Bassa bölgesine yapılan saldırıda ise yaralananlar oldu.

İsrail güçleri ayrıca, Gazze’nin orta kesimindeki El-Megazi Mülteci Kampı, Gazze kentinin doğusundaki Eş-Şucaiyye Mahallesi ve kuzeydeki Cibaliya Mülteci Kampı’na da çok sayıda hava saldırısı düzenledi.

Saldırılarda, evler, camiler, okullar, hastaneler ve altyapı hedef alındı. Gazze’de elektrik, su, yakıt ve gıda sıkıntısı yaşanıyor.

gazze

BATI ŞERİA’DA EVLERE BASKIN, HAYATLARI KARARTTI

İsrail askeri, Cenin’in güney batısındaki Yabed kasabasına gelerek, Filistinlilerin evlerine baskın gerçekleştirdi. Askerler, evlerde arama yaptı, eşyalarını dağıtıp zarar verdi ve sakinlerini sorguya çekti. Baskınlara Filistinliler ateş açarak karşılık verdi. Çatışmaların halen sürdüğü ifade edildi .Bire kentine bağlı Sath Merhaba Mahallesi’ndeki baskında ise evlerin çatısına keskin nişancılar yerleştirildi, bir dükkandaki güvenlik kamerası kayıtlarına askerlerce el konuldu.

,Baskın sırasında göz yaşartıcı ve gaz bombası kullanıldı, ateş açıldı ve havada da insansız hava araçlarının (İHA) uçtuğu görüldü.

İsrail güçleri ayrıca, Ramallah’ta Birzeit, Bitunya ve Deyr Ebu Meşal kasabası ile Şakba köyüne, Kalkilya’da Kefr Saba Mahallesi’nde bir eve, Nablus’un doğusundaki Salim kasabasına, Balata Mülteci Kampı’na, Avarta kontrol noktasından Nablus’un doğusuna, Eriha’da Ketf el-Vad Mahallesi’ne, El Halil’in güneyindeki Dura kasabası ile kuzeybatısındaki Beyt Ula kasabasında bir hayır kurumuna, Beytüllahim’de ise Dıheyşe Mülteci Kampı’na baskın düzenledi.

gazze

FİLİSTİNLİ DİRENİŞ KARŞILIK VERİYOR

Filistinli direniş grupları, İsrail’in saldırılarına karşılık veriyor. Gazze’den İsrail’e atılan roketler, İsrail’in güneyindeki yerleşim yerlerini vuruyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.