Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

İsrail, Gazze’de Katar’ın Yaptırdığı mini şehri yerle bir etti

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde Katar’ın finanse ettiği 2 bin 500 konutluk dev projeyi bombalayarak yok etti. Saldırılarda can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 17:41
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 17:41

İsrail, Gazze’de Katar’ın Yaptırdığı mini şehri yerle bir etti

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nde Katar’ın finansal desteğiyle inşa edilen ve eski Katar Emirinin ismini taşıyan "Şeyh Hamed bin Halife Al Sani Şehri"ni hedef aldı.

Yerel kaynaklara göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Han Yunus kentine saldırılar düzenledi.

Savaş uçaklarının Hamed Toplu Konutlarını art arda birkaç kez vurduğu, saldırılarda binaların büyük bölümünün yıkıldığı belirtildi.

İsrail ordusunun, konutları bombalamadan hemen önce binaları tahliye etmeleri için sivilleri telefonla uyardığı ifade edildi. Ancak, söz konusu saldırıların sebep olduğu can kaybına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Katar, 2012 yılında İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırıların ardından Gazze Şeridi’nin yeniden imarına katkı sağlamak için yaklaşık 407 milyon dolar bağış yapmıştı.

Bu bağışın bir kısmıyla, yaklaşık 2 bin 500 adet konuttan oluşan ve Gazze halkına umut veren "Şeyh Hamed bin Halife Al Sani Şehri"nin inşası gerçekleştirilmişti.

İSRAİL’İN GAZZE’YE SALDIRILARI DEVAM EDİYOR

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, Gazze Şeridi’nde büyük bir yıkıma yol açtı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

gazze

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 70, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 207’ye yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 249 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

gazze

İsrail ordusunun 8 Ekim’den bu yana Lübnan’ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 86 Hizbullah mensubu öldü.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDA ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girmiş ve daha sonra 3 gün daha uzatılmıştı.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası anlaşması çerçevesinde Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

İsrail ordusu, 1 Aralık’ta “insani ara"nın bitmesinin hemen ardından Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.