Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,11 0,2%
EURO
33,69 0,15%
ALTIN
2.020,02 -0,12%

İsrail Gazze’de kara harekatını genişletiyor: Tanklar sınırı geçti!

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmak yerine artırmaya devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze’de “kara operasyonlarını genişlettiğini” açıkladı. Bu açıklamanın ardından İsrail tankları, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ne girdi. Filistinli gruplar ile İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 11:57
Güncelleme Tarihi: 30.10.2023 11:57

İsrail Gazze’de kara harekatını genişletiyor: Tanklar sınırı geçti!

İsrail, 7 Ekim’de Gazze Şeridi’ne yönelik hava ve deniz saldırıları başlattı. İsrail’in gerekçesi, Gazze’den atılan roketlerdi. Ancak İsrail’in saldırıları, sivil halka büyük zarar verdi. Şu ana kadar Gazze’de 8 binden fazla kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Gazze’nin altyapısı da büyük ölçüde tahrip oldu.

ULUSLARARASI TOPLUM ATEŞKES ÇAĞRISINDA BULUNDU

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı uluslararası toplumdan tepki geldi. Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Arap Birliği (AL) ve birçok ülke, İsrail’e ateşkes çağrısında bulundu. 

Ancak İsrail, bu çağrılara kulak asmadı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, saldırıların devam edeceğini söyledi.

GAZZE’DE KARA OPERASYONU İHTİMALİ ARTTI

 İsrail ordusu, 27 Ekim’de Gazze Şeridi çevresindeki kara birliklerinin “faaliyetlerinin genişletileceğini” duyurdu.

Bu duyurunun ardından İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik saldırılarını şiddetlendirdi. Dün gece boyunca Gazze’de “kara operasyonlarını” sürdüren İsrail güçleri, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kasaam Tugayları’nın “birçok üyesini” öldürdüğünü iddia etti.

İsrail ordusu, henüz resmi olarak kara operasyonunun başladığını duyurmasa da orduya ait çok sayıda tankın dün Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi yakınında yer alan tarım arazilerine konuşlandırıldığı görüldü. 

Bu görüntüler, Gazze’de kara operasyonu ihtimalini arttırdı.

FİLİSTİNLİ GRUPLAR DİRENİŞE DEVAM EDİYOR

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinli gruplar ise İsrail’in saldırılarına karşı direnişe devam ediyor. Hamas ve diğer gruplar, İsrail’in farklı bölgelerine roket atmayı sürdürüyor. Filistinli gruplar, İsrail’in kara operasyonuna karşı da hazır olduklarını belirtiyor.