Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

İsrail’de muhalefet harekete geçti! Netanyahu’ya görevi bırak çağrısı

İsrail’de muhalefet partileri, Gazze’ye yönelik saldırıların devam ettiği bir dönemde Başbakan Binyamin Netanyahu’yu eleştirdi ve görevi bırakması gerektiğini söyledi. Muhalefet lideri Yair Lapid, Netanyahu’nun halkın güvenini kaybettiğini ve yerine Likud Partisi’nden başka birinin geçmesi gerektiğini belirtti.

Yayın Tarihi: 16.11.2023 11:59
Güncelleme Tarihi: 16.11.2023 11:59

İsrail’de muhalefet harekete geçti! Netanyahu’ya görevi bırak çağrısı

İsrail’de Gazze’ye yönelik saldırıların sürdüğü bir ortamda, muhalefet partileri Başbakan Binyamin Netanyahu’yu hedef aldı. Muhalefet lideri Yair Lapid, Netanyahu’nun halkın güvenini kaybettiğini ve görevi bırakması gerektiğini söyledi. Lapid, Netanyahu’nun yerine Likud Partisi’nden başka bir liderin geçmesi çağrısında bulundu.

Lapid, İsrail’de yayın yapan Kanal 12’ye yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun Gazze’den gelen roketlere karşı yürüttüğü askeri operasyonun başarısız olduğunu ve halkın can güvenliğini sağlayamadığını iddia etti.

 Lapid, “Netanyahu’ya inanmadığımız bir Başbakan ile genişletilmiş bir operasyon yürütemeyiz. Netanyahu’nun gitme zamanı geldi. Likud Partisi’nde bunu anlayan çok sayıda kişi var.” dedi.

Lapid, partisi Yeş Atid’in (Gelecek Var), Netanyahu’dan başka bir kişinin liderliğindeki Likud Partisi öncülüğünde kurulacak kapsamlı hükümete katılmaya hazır olduğunu ifade etti. Lapid, böyle bir hükümetin hem İsrail’in güvenliğini hem de demokrasisini koruyacağını savundu.

Netanyahu’nun partisi Likud ise Lapid’in açıklamalarına sert tepki gösterdi. Likud’dan yapılan yazılı açıklamada, Lapid’in “savaş zamanında siyasi çıkarlarına göre davrandığı ve askeri operasyonu yürüten Başbakan’ı devirmeye çalıştığı” öne sürüldü.

Açıklamada, Lapid’in “İsrail halkının güvenliğini tehlikeye attığı ve terör örgütü Hamas’ın elini güçlendirdiği” iddia edildi.

İşçi Partisi lideri Merav Michaeli de sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun görevden alınması için yaptığı çağrıya Lapid’in destek vermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 Michaeli, Netanyahu’nun “İsrail’i felakete sürüklediğini” ve “savaş suçları işlediğini” ileri sürdü. Michaeli, “Netanyahu gitsin, İsrail kurtulsun.” dedi.