Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,64 -0,47%
EURO
34,98 -0,77%
ALTIN
2.416,43 -0,68%

İsrail Cenin’den çekildi geride harabe kaldı! 12 şehit, 20 bina enkaz

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kenti ve mülteci kampını 3 gün boyunca kuşatma altında tuttu. Saldırılarda 12 Filistinli şehit oldu, 20 bina patlayıcılarla havaya uçuruldu, yollar ve araçlar buldozerlerle tahrip edildi. İsrail askerleri, camilerin kubbelerine Davut Yıldızı çizdi, kadınların sosyal merkezini yağmaladı, esirlerin evlerini yıktı. Filistinliler, şehitlerini sloganlarla uğurladı, direnişe devam edeceklerini ilan etti.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 23:28
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 23:28

İsrail Cenin’den çekildi geride harabe kaldı! 12 şehit, 20 bina enkaz

İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin kenti ve buradaki mülteci kampına 3 gün süren kanlı bir baskın düzenledi. Saldırılarda 12 Filistinli hayatını kaybederken, 20 bina patlayıcılarla yerle bir edildi, yollar ve araçlar buldozerlerle tahrip edildi.

İsrail ordusunun 12 Aralık’ta başlattığı kuşatma, 14 Aralık akşamı sona erdi. İsrail askerleri, sis bombaları atarak kamptan çekilmeye başladı ancak daha sonra geri dönerek Filistinli direnişçilerle çatışmaya girdi. Akşam saatlerinde ise bölgeden tamamen ayrıldı.

İsrail ordusunun saldırılarında 12 Filistinli şehit oldu. Şehitlerin cenazeleri akşam namazından sonra kaldırıldı. Filistinli silahlı gruplar, cenaze töreninde havaya ateş açarak İsrail’e meydan okudu.

gazze

CENİN’DE BÜYÜK YIKIM

İsrail askerleri, Cenin kenti ve mülteci kampında büyük bir yıkıma yol açtı. Patlayıcılarla hedef aldıkları binaların iç ve dış duvarları karardı, evler, dükkanlar kullanılamaz hale geldi. Buldozerlerle yolları kazıdı, arabaları sürükleyerek hurdaya çevirdi.

İsrail askerleri, camilerin kubbelerine Yahudiliğin sembolü Davut Yıldızı çizdi, İbranice küfürler yazdı. Kadınların sosyal merkezine de girerek burayı yağmaladı. İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinli esirlerin evlerini de patlayıcılarla yıktı.

İsrail ordusu, Cenin’de 60 kişiyi gözaltına aldığını, 50 kadar silah ele geçirdiğini iddia etti. Ancak Filistinli yetkililer, gözaltına alınanların çoğunun serbest bırakıldığını belirtti.

gazze

FİLİSTİNLİ ESİRİN EVİ PATLAYICILARLA YERLE BİR EDİLDİ

İsrail askerleri, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinli esir Tamir Meri'nin Cenin Mülteci Kampı'nın tepe bölgesindeki Cebriyat Mahallesi'ndeki iki katlı evini patlayıcılara yerle bir etti.

Meri ailesinden Edhem Mühenned, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin bir buçuk gün boyunca "bölgedeki binaları gezerek evlere şiddetle girdiğini, kadınlara kötü muamele ettiğini" aktardı.

Tamir Meri'nin biri bebek, karısı ve çocukları da dahil toplam 8 aile üyesini zorla evden çıkardıklarını aktaran Mühenned, İsrail askerlerin eve patlayıcılar yerleştirerek iki katlı binayı yerle bir ettiğini anlattı.

Patlama nedeniyle çevredeki evlerde de büyük hasar meydana geldi.

İSRAİL ASKERLERİ GAZZE'DEKİ TEPKİ ÇEKEN UYGULAMASINI TEKRAR ETTİ

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre İsrail askerleri, Cenin Mülteci Kampı girişindeki devlet hastanesi önünde onlarca Filistinli erkeği yarı çıplak alıkoymuştu.

İsrail askerlerinin, Filistinli erkekleri soyunmaya zorladığı ve dizleri üzerine çökmüş şekilde yola dizdiği görülmüştü.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki işgalini genişletmeye çalışırken Filistinli sivilleri sığınma merkezleri ve evlerinden çıkartarak yarı çıplak vaziyette alıkoyduğu görüntüler dünya çapında tepki çekerken İsrailli sosyal medya kullanıcıları bu kişilerin "teslim olan Hamas savaşçıları" olduğunu iddia etmişti.

İSRAİL ASKERLERİ CAMİYİ İŞGAL EDEREK HOPARLÖRLERDEN YAHUDİ DUASI OKUDU

İsrail askerleri ayrıca işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenledikleri kanlı baskınlar sırasında bir camiyi işgal ederek hoparlörlerinden Yahudi duası okumuştu.

gazze

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, askerler işgal ettikleri bir camiye ayakkabılarıyla girmiş; içlerinden biri caminin mihrabının önündeki mikrofonu alarak Yahudi duası söylemişti. Bu sırada bazı İsrail askerlerinin de güldüğü görülmüştü.

Fanatik Yahudi gruplar, bu görüntüleri, sosyal medya hesaplarında övgüyle paylaşırken, camiye yapılan saygısızlık çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından büyük tepki çekmişti.

İsrail’in ırkçılıktan sabıkalı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Cenin'deki camiye saygısızlık yapan askerler hakkında "Kahraman askerlerimizden Cenin'de bir camide Şema İsrael duası." ifadelerini kullanmıştı.

İsrail Ordu Sözcülüğü yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu eylemin "ordunun değerlerine aykırı olduğu, görüntülerdeki askerler hakkında disiplin soruşturması yapılacağını" ileri sürmüştü.

CENİN MÜLTECİ KAMPI, İSRAİL ORDUSUNUN HEDEFİNDE

Cenin Mülteci Kampı son yıllarda sık sık İsrail ordusu tarafından hedef alınıyor.

İsrail askerlerinin üst üste düzenlediği baskınlar nedeniyle kampta yaralar sarılamıyor. İsrail ordusu iş makinelerinin Cenin Mülteci Kampı'nda yolları kazıması, sembol yapıları yıkması ve bazı evlere hasar vermesi nedeniyle yıkım her geçen gün artıyor.

İsrail basınında sıkça, "eşek arısı kovanı", "terörist kuluçkası" şeklinde tanımlanan Cenin ve özellikle buradaki mülteci kampı, Filistin direniş örgütlerinin silahlı kanatlarının yoğun şekilde bulunmasıyla öne çıkıyor.

Filistin siyasi arenasında rekabet içindeki Fetih, Hamas, İslami Cihad Hareketi gibi fraksiyonların silahlı kanatlarının Cenin içinde tek şemsiye altında birlikte hareket ettiği biliniyor.