Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,07%
EURO
33,58 0%
ALTIN
2.005,77 -0,12%

İsrail askerinin kurtarma operasyonu fiyaskoyla sonuçlandı: Gazze’de kendi askerini öldürdü!

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde esir düştüğü iddia edilen bir askerini kurtarmak için sabah saatlerinde bölgeye operasyon düzenledi. Ancak operasyon, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın direnişiyle karşılaştı. Çıkan çatışmada, esir asker Sa’ar Baruch’un da aralarında bulunduğu birçok İsrailli öldü veya yaralandı.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 13:10
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 13:10

İsrail askerinin kurtarma operasyonu fiyaskoyla sonuçlandı: Gazze’de kendi askerini öldürdü!

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde esir aldığı bir askerini kurtarmak için operasyon düzenledi. Ancak Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail güçlerine karşı koydu ve çıkan çatışmada esir asker dahil çok sayıda İsrailli öldürüldü.

Hamas’ın Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Mücahitlerimiz bu sabah siyonist güçlerin esir bir askere ulaşma girişimini boşa çıkardı. Siyonist güçler, esir bir düşman askerini kurtarmak için ilerlemeye çalışırken tespit edildi ve çatışmaya girildi. Siyonist güçlerden ölen ve yaralananlar oldu.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, çatışmalarda 25 yaşındaki İsrailli esir asker Sa’ar Baruch’un da öldüğü kaydedildi. İsrail savaş uçaklarının, söz konusu askerlerin geri çekilmeleri için bölgeye hava saldırısı düzenlediği aktarıldı.

İsrail tarafından konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

gazze

GAZZE’DE KANLI İŞGAL SÜRÜYOR

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar, Gazze Şeridi’nde büyük bir insani krize yol açtı. İsrail ordusu, Gazze’ye yoğun hava ve kara saldırıları düzenlerken, Hamas da İsrail’in farklı bölgelerine roketler fırlattı.

İsrail saldırılarında 17 binden fazla Filistinli hayatını kaybederken, Hamas’ın roketleri de 1200’den fazla İsraillinin ölümüne neden oldu.

İsrail ordusu, Gazze’deki hastane, okul, cami gibi sivil yerleşimleri de vurdu. Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastane zorla tahliye ettirildi. İşgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım’da varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde, Gazze Şeridi’nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Taraflar arasında 4 gün süreyle uygulanan "insani ara"nın ardından, İsrail ordusu 1 Aralık’ta Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına yeniden başladı.