Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail, ABD silahlarıyla Gazze’yi bombaladı: 43 kişi öldü, iki aile katledildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ABD yapımı silahlar kullanıldı. Bu silahlarla iki aile tamamen yok edildi. Uluslararası Af Örgütü, bu saldırıların “muhtemel savaş suçları” olduğunu ve ABD’nin bu suçlara “ortak” olduğunu açıkladı.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 11:55
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 11:55

İsrail, ABD silahlarıyla Gazze’yi bombaladı: 43 kişi öldü, iki aile katledildi

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı düzenliyor. Bu bombardımanlarda ABD menşeli askeri ekipmanlar kullanılıyor. İsrail’in bu saldırılarında 16 bin 248 Filistinli hayatını kaybetti. Bu sayının 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın. İsrail’de ise 1200 kişi öldü.

İsrail, saldırılarını Hamas’ın saklandığı yerleri vurduğunu iddia ediyor. Ancak Uluslararası Af Örgütü’nün (Amnesty International) yaptığı araştırmada, bu iddianın doğru olmadığı ortaya çıktı.

Örgüt, Gazze’de iki ailenin evine yapılan saldırılarda ABD silahlarına ait kalıntılara rastladı.

Bu saldırılarda 43 kişi öldü. Bu kişilerin 19’u çocuk, 14’ü kadın. Saldırılar, herhangi bir ön uyarı yapılmadan gerçekleştirildi.

gazze

İKİ AİLE TAMAMEN YOK OLDU

Amnesty International’ın raporunda, 10 Ekim’de El-Naccar ailesinin evine yapılan saldırıda 24 kişinin, 22 Ekim’de Ebu Mu’eileq ailesinin evine yapılan saldırıda da 19 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Bu saldırılarda iki aile de tamamen yok oldu.

El-Naccar ailesinden saldırıdan sağ kurtulan tek kişi Süleyman El Neccar oldu. El Neccar, olay anında hastanede olduğu için saldırıdan kurtulduğunu söyledi.

 El Neccar, “Hayatımız bir dakikada yok oldu. Ailemiz yok oldu. Düşünmek bile istemediğimiz bir şey şimdi gerçeğimiz.” dedi.

Ebu Mu’eileq ailesinden ise saldırıda eşi ve çocukları dahil 21 aile üyesi ile 2 komşusunu kaybeden Kulak Burun Boğaz Doktoru Bekir Abu Mu’eileq hayatta kaldı.

 Mu’eileq, “Biz 3 kız kardeşle evli, 3 erkek kardeştik. Kendi içimizde yaşıyorduk. Ailemize ve işimize odaklanmıştık, siyasetten uzaktık. Doktor ve bilim insanlarıydık. Evimiz neden bombalandı anlayamıyoruz.” diye konuştu.

ABD, SUÇA ORTAK

Amnesty International Genel Sekreteri Agnes Callamard, yaptığı açıklamada, “(Gazze’de) ABD yapımı silahlar, ailelerin topluca katline yol açtı.” dedi.

 Callamard, ABD ve diğer ülkelerin İsrail’e silah transferlerini bir an önce durdurması gerektiğini vurguladı.

Callamard, “Bu saldırıların ‘muhtemel savaş suçları’ olarak araştırılması gerekiyor. ABD, bu suçlara ‘ortak’ olduğu için Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ediyor.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası insancıl hukuku ihlal eden taraflara finansal, maddi ve diğer tür yardım sağlamanın Cenevre Sözleşmesi’nin ihlali anlamına geldiğini hatırlatan Callamard, ABD’nin İsrail’e silah transferinin durdurulması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.