Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İspanya, Başbakan Pedro Sanchez'in istifa kararını konuşuyor: Siyasi bir taktik mi yoksa...

İspanya siyaseti, Başbakan Pedro Sanchez'in eşi hakkında ortaya atılan yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor. Sanchez'in istifa düşüncesinin, siyasi bir taktik olarak değerlendirilmesi ise dikkat çekiyor.

Yayın Tarihi: 25.04.2024 23:57
Güncelleme Tarihi: 25.04.2024 23:57

İspanya, Başbakan Pedro Sanchez'in istifa kararını konuşuyor: Siyasi bir taktik mi yoksa...

Başbakan Sanchez'in 29 Nisan'da yapacağı basın toplantısında muhalefetten güvenoyu isteyerek krizi atlatmayı planladığı belirtiliyor. Ancak azınlık hükümetine destek veren ayrılıkçı Bask ve Katalan siyasi partilerin desteğini alarak, muhalefetin suçlamalarını geçersiz kılma amacı güttüğü yorumları yapılıyor.

Sanchez'in siyasi hamlesinin, önümüzdeki günlerde yapılacak Katalonya yerel seçimlerine de etki edebileceği öngörülüyor. Özellikle, muhalefetin hükümeti meşru olmadığı iddialarına karşı güçlü bir cevap verme amacı güttüğü belirtiliyor.

Başbakan Sanchez'in istifasına ilişkin gelen tepkiler ise karışık. Koalisyon hükümeti bakanları ve Sosyalist İşçi Partisi yetkilileri, Sanchez'in görevde kalmasını desteklerken, muhalefetten gelen eleştiriler ise sertleşiyor. Ana muhalefet partisi lideri Alberto Nunez Feijoo, Sanchez'i "ciddiyetsizlikle ve mağduru oynamakla" suçlarken, aşırı sağcı Vox partisi ise hemen istifasını istiyor.

Öte yandan, Sanchez'in eşi Begona Gomez'e yönelik yolsuzluk iddialarını ortaya atan "Temiz Eller" sendikasının Genel Sekreteri Miguel Bernard, bu iddiaları doğrulayacak somut bir kanıt olmadan ortaya attığını belirtti. Savcılığın da bu iddiaları araştırdıktan sonra herhangi bir suç unsuru bulamadığı ifade edildi.

Başbakan Sanchez'in siyasi görüşmeleri askıya alma kararı, İspanya'da büyük bir dikkatle takip ediliyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak basın toplantısında Sanchez'in alacağı karar, ülkenin siyasi geleceği açısından belirleyici olacak gibi görünüyor.