Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İskoçya Başbakanı Gazze'de mahsur kalan ailesine kavuştu

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf’un Filistinli eşi Nadia El-Nakla’nın Gazze’de mahsur kalan ailesi, İskoçya’ya döndü.

Yayın Tarihi: 06.11.2023 11:21
Güncelleme Tarihi: 06.11.2023 11:21

İskoçya Başbakanı Gazze'de mahsur kalan ailesine kavuştu

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf’un Filistinli eşi Nadia El-Nakla’nın Gazze’de sıkışıp kalan ailesi, sonunda İskoçya’ya dönebildi. Yusuf, aile fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, Gazze’deki duruma dikkat çekti.

İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Gazze’de mahsur kalan eşinin ailesinin İskoçya’ya döndüğünü duyurdu. Yusuf, aile fotoğrafını paylaşarak, “Barış için ve Gazze’de masum erkek, kadın ve çocukların öldürülmesini durdurmak için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.” dedi.

Aileisne kavuştuğu için mutluluğunu dile getiren Yusuf, "Elbette çok sevinçliyiz fakat kayınpederim, 'Kalbim ikiye bölündü, kalbim annem, oğlum ve torunlarımla birlikte Gazze'de.’ dedi. Daha sonra bana onlara veda etmenin ne kadar zor olduğunu anlatırken ağladı." diye konuştu.

Yusuf, “Ancak düşüncelerimiz, ayrılamayan ve savaş bölgesinde sıkışıp kalanlarla birlikte. Barış için ve Gazze'de masum erkek, kadın ve çocukların öldürülmesini durdurmak için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Son birkaç haftanın kendileri için "travmatik" geçtiğini söyleyen Yusuf, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunun (eşi) Nadia ve ailem, özellikle de kayınvalidem üzerindeki etkisini size anlatamam. Eminim onlar da zaman içinde yaşadıklarını anlatacaklardır. Bu süreçte, mahremiyetlerine saygı gösterilmesini rica ediyoruz. Tüm iyi dilekleriniz için teşekkür ederim."

MAHSUR KALMIŞLARDI

Yusuf’un eşi Nadia El-Nakla’nın annesi ve babası, İsrail ve Gazze arasındaki çatışmalar sırasında kayınpederinin 92 yaşındaki hasta annesini ziyaret etmek için Gazze’ye gitmişti. Ancak bölgede mahsur kalmışlardı. İsrailliler, kendilerine ülkeyi terk etmelerini söylemiş ancak ülkeden çıkmalarına izin vermemişti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı da güvenli geçiş garantisi verememişti.

Aile, 3 Kasım’da Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a geçerek Gazze’den kurtulmayı başardı.