İş insanı Uğur Akkuş hakkında kripto para dolandırıcılığın dava açıldı!

İş insanı Uğur Akkuş’un da aralarında bulunduğu 4 kişi, kripto para ticareti vaadiyle iki kişiyi 500 bin dolar dolandırdıkları iddiasıyla yargılanacak. Savcılık, sanıklara “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 4’er yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dav açıldı.

İş insanı Uğur Akkuş hakkında kripto para dolandırıcılığın dava açıldı!

Kripto para piyasasında büyük bir dolandırıcılık olayı patlak verdi. Kripto para piyasasında büyük bir vurgun yaptığı iddia edilen iş insanı Uğur Akkuş ve 3 kişi, 500 bin dolarlık dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı. Savcılık, sanıklara 15 yıla kadar hapis cezası istiyor. Sanıklardan biri için yurt dışına çıkış yasağı kararı alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, dış ticaret işiyle uğraşan müştekiler Ömer A. ve Anvar M’nin, ortak firmalarına ait 500 bin dolarla kripto para almak istedikleri belirtildi.

KOMİSYON KARŞILIĞI ARACILIK YAPAN SANIK

Müştekilerin, komisyon karşılığında aracılık yapan sanık Abdullah Alkreish’le irtibat kurdukları, bu sanığın da müştekileri sanık Uğur Akkuş’la tanıştırdığı anlatıldı. İddianamede, 30 Mayıs’ta Akkuş’un Şişli’deki bir AVM’deki ofisinde müştekilerle bir araya geldiği aktarıldı.

İddianamede, sanık Akkuş ve müştekilerin, 500 bin dolar karşılığında kripto para alımı konusunda anlaştıkları, Akkuş’un ilk etapta güven sağlamak amacıyla 2 bin 500 dolar tutarındaki kripto parayı müşteki Anvar M’nin hesabına aktardığı kaydedildi.

PARAYI ALIP KAÇTI

Sanık Akkuş’un, kripto para akışının devamının sağlanması amacıyla paranın tamamının hesabına yatırılması gerektiğini söylediği ve müştekileri ikna ettiği belirtilen iddianamede, müştekilerin 497 bin 500 doları Akkuş’a elden teslim ettiği dile getirildi.

İddianamede, Akkuş’un müştekilere “Parayı bankaya yatırdıktan sonra geleceğim.” diyerek iş yerinden ayrıldığı, müştekilerin burada saatlerce beklediği ancak kimsenin gelmemesi ve hesaplarına kripto paranın yatırılmaması üzerine şüphelendikleri vurgulanarak, dolandırıldıkları gerekçesiyle şikayetçi oldukları anlatıldı.

Sanık Akkuş’un, yardımcıları olan sanıklar Ercan Eşkin ve Feyza Betül Köksal’la müştekilerden aldığı parayı vererek bankaya teslim etmelerini söylediği aktarılan iddianamede, sanıkların herhangi bir kripto para transferi sağlamayarak haksız menfaat elde ettikleri belirtildi.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

İddianamede, sanıklar Uğur Akkuş, Abdullah Alkreish, Ercan Eşkin ve Feyza Betül Köksal’ın “tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında nitelikli dolandırıcılık” suçundan 4’er yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamenin İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından sanık Abdullah Alkreish’in avukatı, müvekkilinin ikamet izinleri iptal edilen ailesinin geri gönderme merkezinde olduğu ve sınır dışı edilebilecekleri, bu gerekçelerle “yurt dışı çıkış yasağı” yönünde adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle dilekçe sundu.

Bu talebi değerlendirmek için duruşma yapan mahkeme, sanık Abdullah Alkreish hakkında “yurt dışı çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol kararı aldı.

Uğur Akkuş, haziranda bu dosya kapsamında hakkında yapılan şikayet üzerine İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmış, müşteki Ömer A’nın zararının giderildiğini bildirerek şikayetinden vazgeçmesi üzerine serbest bırakılmıştı.