Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

İngiltere’de Filistin karşıtı Bakan Suella Braverman görevden alındı

İngiltere’de Filistin’e destek gösterilerine karşı sert tutum sergileyen İçişleri Bakanı Suella Braverman, Başbakan Rishi Sunak tarafından görevinden alındı. Sunak’ın kabine değişikliğine gitmesi bekleniyor.

Yayın Tarihi: 13.11.2023 14:24
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 14:24

İngiltere’de Filistin karşıtı Bakan Suella Braverman görevden alındı

İngiltere’de Filistin’e destek gösterilerine karşı sert çıkışlarıyla tepki çeken İçişleri Bakanı Suella Braverman, Başbakan Rishi Sunak tarafından görevine son verildi. İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının ardından başlayan Filistin’e destek gösterilerine izin veren Londra polisini “taraf tutmakla” eleştirmişti.

Braverman, Londra’da 14 Ekim’den bu yana her hafta düzenlenen Filistin ile dayanışma yürüyüşlerini “nefret yürüyüşü” olarak nitelendirmiş, polisi de Filistin eylemleri söz konusu olduğunda “çifte standart uygulamakla” suçlamıştı.

Braverman, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Filistin’e destek verilmesini kınayarak, “Antisemitizmle ırkçılığın her türlüsü ve terörizme bu kadar değer verilmesi son derece rahatsız edici. Bu böyle devam edemez. Her hafta düzenlenen eylemler nedeniyle, Londra sokakları nefret, şiddet ve antisemitizmle kirleniyor." ifadelerini kullanmıştı.

BAŞBAKAN SUNAK’TAN SÜRPRİZ HAMLE

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Filistin’e destek gösterilerine karşı tutumuyla tartışmalara neden olan İçişleri Bakanı Suella Braverman’i görevden aldı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Sunak’ın bugün kabine değişikliğine gitmesi de öngörülüyor.

Sunak’ın Braverman’in yerine kimin getirileceği henüz belli değil. Ancak bazı kaynaklar, Sunak’ın Filistin konusunda daha ılımlı bir ismi tercih edebileceğini belirtiyor.