Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

İmamoğlu’na hakaret davasında beraat kararı: Siyasi eleştiri hakkımı kullandım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada ikinci kez beraat etti. İmamoğlu, “Siyasi eleştiri hakkımı kullandım. Bu dava siyasi saiklerle açıldı” dedi.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 12:10
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 12:10

İmamoğlu’na hakaret davasında beraat kararı: Siyasi eleştiri hakkımı kullandım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti. İmamoğlu, Tuzla’da bir arıtma tesisi açılışında yaptığı konuşmada, Yazıcı’ya hakaret ettiği iddiasıyla kamu görevlisine alenen hakaret suçlamasıyla yargılanıyordu.

Daha önce basit yargılama usulü ile yapılan yargılamada Ekrem İmamoğlu beraat etmişti. Ancak Yazıcı’nın avukatının itirazı üzerine Anadolu 16. Adliye Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılama yapıldı.

Bugün görülen duruşmaya İmamoğlu ve Yazıcı katılmadı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

“ŞÜPHELİ BİRDEN FAZLA SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Yazıcı’nın avukatı, İmamoğlu’nun konuşmasında müvekkiline karşı birden fazla suç işlediğini ileri sürdü.

Avukat, “Şüpheli Ekrem İmamoğlu konuşmasında müvekkilime karşı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’, ‘suç işlemeye tahrik’, ‘iftira’ ve ‘hakaret’ suçlarını işlemiştir. Siyasi eleştirinin ötesinde hakaret içerikli sözler söylenmiştir. Şikayetimiz devam etmektedir. Şüphelinin cezalandırılmasını talep ediyoruz.” dedi.

“SİYASİ ELEŞTİRİ HAKKIMI KULLANDIM”

İmamoğlu’nun avukatı ise, müvekkilinin siyasi eleştiri hakkını kullandığını savundu.

Avukat, “Siyasi eleştiri vardır. Kötü ekonomi yönetimine karşı yapılan bir eleştiridir. İfade hürriyeti kapsamında siyasi bir eleştiridir. Müştekiye hakaret etmemiştir, hatta oluşan tepkileri engellemeye çalışmıştır. Bu dava siyasi saiklerle açılmıştır. Beraatini talep ediyoruz.” diye konuştu.

MAHKEME BERAAT KARARI VERDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, İmamoğlu’nun beraatine hükmetti. Mahkeme, İmamoğlu’nun sözlerinin siyasi eleştiri kapsamında kaldığını, hakaret suçunun unsurlarının oluşmadığını belirtti.

Daha önce basit yargılama usulü ile yapılan yargılamada da beraat eden Ekrem İmamoğlu, aynı dosyadan ikinci kez beraat etmiş oldu.