Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

Husilerin rehin aldığı gemi turistlerin gözdesi oldu!

Yemen’de İsrail’le bağlantılı olduğunu iddia ettikleri bir kargo gemisini kaçıran Husiler, gemiyi turistlere gezdirmeye başladı. Balıkçı tekneleriyle gemiye gelen turistler, güvertede dev İsrail ve Amerika bayraklarına basarak fotoğraf çektirdi. Geminin mürettebatı ise 19 Kasım’dan beri Husilerin elinde esir.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 11:35
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 11:35

Husilerin rehin aldığı gemi turistlerin gözdesi oldu!

İran destekli Husi ayrılıkçıları, 19 Kasım’da Yemen kıyılarında seyreden Galaxy Leader isimli kargo gemisine helikopterle baskın düzenledi. Husiler, geminin İsrail’e ait olduğunu ve silah taşıdığını öne sürdü. Geminin mürettebatını rehin alan Husiler, gemiyi Yemen’in batısındaki Hudeyde limanına çekti.

Geminin Japon Nippon Yusen firmasının işlettiği Bahamalar bandıralı bir ro-ro gemisi olduğu ve mürettebatı arasında İsrail vatandaşı bulunmadığı ortaya çıktı. Geminin yükü hakkında ise henüz net bir bilgi yok.

GEMİ TURİSTLERİN AKININA UĞRUYOR!

Husiler, ele geçirdikleri gemiyi propaganda aracı olarak kullanmaya başladı. Gemiye balıkçı tekneleriyle turlar düzenleyen Husiler, gemiyi merak eden turistlere gezdiriyor.

Turistler, güvertede serilen dev İsrail ve Amerika bayraklarına basarak gemide dolaşıyor ve fotoğraf çekiyor.

husiler

Tur sırasında geminin hoparlörlerinden Husi marşları çalınıyor. Gemi, Husiler için bir güç sembolü haline geldi.

Geminin mürettebatı ise 19 Kasım’dan beri Husilerin elinde tutsak durumda. Husiler, mürettebatın serbest bırakılması için uluslararası toplumdan taleplerde bulunuyor.

Ancak bu taleplerin ne olduğu ve mürettebatın sağlık durumu hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

HUSİLER İSRAİL’E SALDIRIYOR!

Husiler, Gazze savaşının başından beri İsrail’e karşı saldırılar düzenliyor. Husiler, İran’dan aldıkları füze ve drone’larla İsrail’in güneyindeki şehirleri hedef alıyor. İsrail ise Husilerin saldırılarını havadan ve denizden karşılık veriyor.

Yemen’de Husiler ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon arasında devam eden savaş, bölgede gerilimi artırıyor.