Hollanda’da Filistin’e destek eylemleri sürüyor

Hollanda’da Filistin halkına destek olmak için birçok kentte oturma eylemleri gerçekleştiriliyor. Göstericiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ediyor ve Hollanda hükûmetinin İsrail’e verdiği desteği eleştiriyor.

Hollanda’da Filistin’e destek eylemleri sürüyor

İsrail’in Filistin’e saldırıları 42 gününde devam ederken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması için Hollanda’da Filistin halkına destek olmak için birçok kentte oturma eylemleri gerçekleştiriliyor. Göstericiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ediyor ve Hollanda hükûmetinin İsrail’e verdiği desteği eleştiriyor.

AMSTERDAM’DA TREN İSTASYONU VE HAVALİMANI EYLEM ALANI OLDU

Başkent Amsterdam’da, yerel saatle 18:00’de merkezi tren istasyonunda toplanan yüzlerce gösterici, “Özgür Filistin” ve “Nehirden denize özgür Filistin” sloganlarıyla İsrail’in saldırılarını kınadı. Filistin bayrakları taşıyan göstericiler, “ateşkes” talep etti. Aynı zamanda, Amsterdam’da Schipol Havalimanı’nda da Filistin’e destek için oturma eylemi yapan bir grup gösterici vardı.

DİĞER KENTLERDE DE EYLEMLER DEVAM EDİYOR

Amsterdam ile eş zamanlı olarak, Rotterdam, Eindhoven, Nijmegen, Lahey, Utrecht, Breda ve diğer birçok Hollanda şehrinde de Filistin’e destek için oturma eylemleri düzenlendi. Göstericiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve Filistin halkının haklarını tanıması için çağrıda bulundu.

GAZZE’DE İSRAİL SALDIRILARI KATLİAMA DÖNÜŞTÜ

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı yapıyor. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları da, İsrail’in Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik ihlallerine karşılık vermek için roket saldırıları düzenliyor.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze’de ise 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında 4 bin 710’u çocuk ve 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de sivil halkın sığındığı hastaneleri de bombalayarak yüzlerce kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden oldu.