Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Hizbullah’tan İsrail’e 3 noktaya aynı anda saldırı

Lübnan’da faaliyet gösteren Hizbullah Hareketi, İsrail’in sınır hattındaki 3 askeri noktayı hedef aldığını açıkladı. İsrail ordusu ise Lübnan’ın güneyindeki Kunin beldesine hava saldırısı düzenleyerek karşılık verdi. Saldırıda bir enstitüde eğitim gören öğrenciler cam kırıklarından yaralandı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 16:19
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 16:19

Hizbullah’tan İsrail’e 3 noktaya aynı anda saldırı

İsrail, Gazze Şeridi’nde 62 gündür sürdürdüğü saldırılarda 16 bin sivili öldürdü. Lübnan’daki Hizbullah Hareketi ise İsrail’e ait 3 askeri noktaya saldırı düzenledi. İsrail ordusu da Lübnan’ın güneyindeki Kunin beldesine yoğun hava saldırısı gerçekleştirdi.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne acımasız bir saldırı başlattı. İsrail ordusu, El-Kassam Tugayları’nın gizlendiğini iddia ederek sivillerin yer aldığı okul, cami, hastane, kilise ve mülteci kamplarını bombaladı. Saldırılarda 7 bini aşkın çocuk olmak üzere 16 binin üzerinde sivil katledildi. Gazze’deki insanlık dramı devam ederken, Lübnan’daki Hizbullah Hareketi de İsrail’e karşı misilleme eylemleri gerçekleştirdi. Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda sınır hattında yer alan Ramim, Merc ve Baruk askeri noktalarına “uygun silahlarla” vurduğunu açıkladı. Hizbullah, bu saldırıların İsrail’in Lübnan topraklarına yönelik ihlallerine karşı bir cevap olduğunu belirtti.

HİZBULLAH’TAN “UYGUN SİLAHLARLA” SALDIRI

Hizbullah, yaptığı yazılı açıklamada, Lübnan’ın güneyinden İsrail’e yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, “İsrail işgaline karşı direnişimiz, sınır hattında yer alan Ramim, Merc ve Baruk askeri noktalarına uygun silahlarla saldırdı. Bu saldırılar, işgal güçlerinin Lübnan topraklarına yönelik ihlallerine karşı bir cevaptır.” ifadeleri kullanıldı.

gazze

İSRAİL’DEN KUNİN BELDESİNE HAVA SALDIRISI

Lübnan resmi haber ajansı NNA ise İsrail ordusunun, Lübnan’ın sınır bölgesinde yer alan Kunin beldesindeki bazı noktalara yoğun hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Saldırıda, Kunin Enstitüsü’nde eğitim alan öğrencilerin kırılan cam parçalarının isabet etmesi sonucu hafif şekilde yaralandıkları kaydedildi. Lübnan medyasında yer alan görüntülerde, İsrail saldırısı nedeniyle Kunin beldesinde büyük bir patlama meydana geldiği görülüyor.

ÇATIŞMALARDA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail ordusu ve Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 90 Hizbullah mensubu, 1 Lübnan askeri ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti. Çatışmalar ayrıca Lübnan’da 3’ü çocuk, 3’ü gazeteci 23 sivilin, İsrail’de de 4 sivilin ölümüne neden oldu.