Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Hint Okyanusu’nda İsrail gemisine İHA saldırısı!

Hint Okyanusu’nda ilerleyen İsrailli bir milyardere ait konteyner gemisi, İran’a ait olduğu iddia edilen bir insansız hava aracının (İHA) saldırısına maruz kaldı. ABD’li bir savunma yetkilisi, saldırının İran üretimi “Şahid-136” tipi bir İHA ile gerçekleştirildiğini söyledi. Gemiye zarar veren İHA’nın infilak ettiği, ancak gemideki mürettebatın yara almadığı belirtildi.

Yayın Tarihi: 25.11.2023 16:28
Güncelleme Tarihi: 25.11.2023 16:28

Hint Okyanusu’nda İsrail gemisine İHA saldırısı!

ABD’li bir savunma yetkilisi, The Associated Press’e yaptığı açıklamada, İsrailli bir milyardere ait Malta bandıralı geminin, Hint Okyanusu’nda uluslararası sularda ilerlerken İran’a ait olduğu iddia edilen bir İHA ile hedef alındığını bildirdi.

Yetkili, geminin sahibinin kim olduğunu açıklamadı, ancak İsrail medyası geminin sahibinin Eyal Ofer olduğunu duyurdu.

İHA İNFİLAK ETTİ, GEMİ HASAR GÖRDÜ

Yetkili, saldırıda İHA’nın infilak ederek gemiye zarar verdiğini, ancak gemideki mürettebatın yara almadığını kaydetti.

Geminin durumunun ne olduğu ve nereye gittiği ise henüz bilinmiyor. Yetkili, saldırının arkasında neden İran’ın olduğunu değerlendirdiklerini açıklamaktan kaçındı.

Ancak İran, daha önce de İsrail’e ait gemilere saldırmakla suçlanmıştı. İran, bu suçlamaları reddetmişti.

ABD SALDIRIYI YAKINDAN İZLİYOR

ABD’li yetkili, saldırıyı yakından izlemeye devam ettiklerini belirtti. ABD, İsrail’in en yakın müttefiki olarak biliniyor.

ABD ve İsrail, İran’ın nükleer programı ve bölgesel faaliyetleri konusunda endişeli. İran ise ABD ve İsrail’i düşman olarak görüyor. Bu nedenle, üç ülke arasında gerginlikler sık sık yaşanıyor.