Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,1 0,19%
EURO
33,7 0,18%
ALTIN
2.022,36 0%

Himalayalar’da buzullar eriyor, Guterres uyarıyor: Bu deliliği durdurmalıyız

Antonio Guterres, iklim krizinin dünyayı tehdit ettiğini vurgulayarak acil eylem çağrısında bulundu. Guterres, Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal’ın davetlisi olarak Himalayalar’da incelemelerde bulundu.

Yayın Tarihi: 30.10.2023 18:11
Güncelleme Tarihi: 30.10.2023 18:11

Himalayalar’da buzullar eriyor, Guterres uyarıyor: Bu deliliği durdurmalıyız

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın en yüksek zirvelerinden biri olan Himalayalar’da, iklim krizinin aciliyetine dikkat çekti. Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal’ın daveti üzerine bölgeyi ziyaret eden Guterres, buzulların hızla erimesi karşısında endişelerini dile getirdi.

İklim krizi, dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biridir. İklim krizi, insan faaliyetleri sonucu atmosfere salınan sera gazlarının gezegenimizin ısısını artırması ve iklimde dengesizliklere yol açmaktadır. İklim krizi, hem insanlar hem de diğer canlılar için ciddi tehditler oluşturmaktadır. Kuraklık, seller, fırtınalar, orman yangınları, deniz seviyesinin yükselmesi, biyolojik çeşitliliğin azalması, kıtlık, göç ve sağlık sorunları iklim krizinin olası sonuçlarıdır. 

Sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Guterres, “Sıcaklık artışını 1,5 derecede sınırlandırmalıyız. Buzullar eriyor ve bunun geri dönüşü yok. BM’nin iklim planı doğrultusunda ilerlemeliyiz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca, seller ve heyelanların bölgedeki toplumu ciddi şekilde etkilediğini belirterek, “Bu deliliği durdurmalıyız.” çağrısında bulundu.

Everest Dağı’nın eteklerinden Himalayalar üzerindeki iklim değişikliğinin “korkunç etkisine” bizzat şahit olan Guterres, Nepal Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında, iklim problemlerinden muzdarip olan ülkelere yapılan desteklerin artırılması gerektiğini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Guterres’in bu ziyareti, 2017 yılında göreve başlamasından bu yana Nepal’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret oldu.