Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Her derde binbir deva! Kansere geçit vermiyor

Dut yaprağı, dut ağacının yapraklarından elde edilen bir bitkisel üründür. Dut yaprağı, yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Dut yaprağının faydaları ve zararlar nelerdir? Dut yaprağı zayıflatır mı? İşte dut yaprağı hakkında bilinmesi gerekenler…

Yayın Tarihi: 03.10.2023 20:19
Güncelleme Tarihi: 03.10.2023 20:19

Her derde binbir deva! Kansere geçit vermiyor

Dut yaprağı, antioksidan, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde çeşitli sağlık sorunlarına karşı doğal bir ilaçtır. Dut yaprağının yararlarından en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisidir. Bağışlık sistemini kuvvetlendiren bu mucizevi doğal ilaç, pek çok hastalığa karşı savunma duvarı örmektedir.

ANTİOKSİDAN KAYNAĞI KANSERLE SAVAŞIYOR!

- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan dut yaprağı, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı giderir.

- Kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olan dut yaprağı diyabet hastaları için birebirdir.

- Dut yaprağının faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürücü bir etki de yer alır.

- Hipertansiyon hastaları için faydalı olan dut yaprağı kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

- Güçlü bir antioksidan kaynağı olan dut yaprağı, vücudu serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan korur.

- Dut yaprağı, cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Cildin nemlenmesini ve parlaklığını artırmaya yardımcı olur.

- Dut yaprağının zayıflatıcı etkisi, yapılan araştırmalarla da desteklenmektedir. Dut yaprağı, iştahı azaltmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede kilo verme sürecini destekler.

dut yapragi

HAMİLELİKTE DUT YAPRAĞI TÜKETİLİR Mİ?

Hamilelikte dut yaprağı tüketimi tavsiye edilmez. Dut yaprağı, kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğinden, hamilelikte kan şekerinin düşük olmasına neden olabilir. Bu durum, bebekte hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğü) yol açabilir. Dut yaprağı, rahim kaslarını uyararak erken doğuma neden olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Hamilelikte dut yaprağı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

BU KÜR METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR

İbrahim Saraçoğlu, dut yaprağının birçok faydası olduğunu ve özellikle kilo vermede etkili olabileceğini savunmaktadır. Dut yaprağının, iştahı azaltmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengin olduğunu belirtmektedir.

Saraçoğlu, dut yaprağı çayı hazırlamanın en iyi yolunun, bir bardak suya 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş dut yaprağı eklemek ve kaynatmak olduğunu söylemektedir. Kaynayan suyu 5-10 dakika demlendirdikten sonra süzerek içebilirsiniz. Saraçoğlu, dut yaprağı çayının günde 2-3 kez içilmesini önermektedir.

İbrahim Saraçoğlu dut yaprağı kürünün kan şekerini ve kolesterolü düşürmeye, cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olabileceğini de belirtmektedir.