Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hasan Bitmez Meclis kürsüsünde can veren dördüncü milletvekili oldu

Meclis’te konuşma yaparken kalp krizi geçiren Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, 47 saat sonra hayata gözlerini yumdu. Bitmez, 1925’ten beri Meclis’te ölen dördüncü milletvekili oldu. Daha önce Halit Paşa, Mehmet Abdurrazak Ceylan ve Fevzi Şıhanlıoğlu da Meclis’te yaşanan olaylar sonucu vefat etmişti. Bitmez’in cenazesi yarın İstanbul’da Fatih Camisi’nde kılınacak namazın ardından Merkezefendi Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 14:00
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 14:00

Hasan Bitmez Meclis kürsüsünde can veren dördüncü milletvekili oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tarihi bir acı yaşandı. Saadet Partisi Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez, Meclis Genel Kurulu’nda parti grubu adına yaptığı konuşmanın ardından fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Bitmez, 47 saat süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Bitmez, Meclis’te ölen dördüncü milletvekili olarak tarihe geçti. Cumhuriyet tarihi boyunca Meclis’te yaşanan olaylar sonucu hayatını kaybeden üç milletvekili daha vardı. Bunlar, 1925’te Ardahan Milletvekili Halit Paşa, 1989’da Siirt Milletvekili Mehmet Abdurrazak Ceylan ve 2001’de Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu idi.

hasan bitmez

BİTMEZ’İN SON KONUŞMASI

Hasan Bitmez, 12 Aralık Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda, Meclis, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı 2024 yılı bütçelerinin görüşmelerinde Saadet Partisi adına söz aldı. Bitmez, 22 dakika süren konuşmasında, Türkiye’nin iç ve dış sorunlarına değindi. Bitmez, konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bu vesileyle, bütçe görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.”

Bitmez, bu sözlerin ardından Genel Kurulu selamladıktan sonra saat 13.10’da rahatsızlanarak yere yığıldı.

Başını kürsünün arkasındaki mermer basamağa çarpan Bitmez’e ilk müdahaleyi doktor milletvekilleri yaptı.

 Bir süre kalp masajı yapılan Bitmez, ambulansla Bilkent Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bitmez, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen 14 Aralık Perşembe günü saat 12.00’de hayatını kaybetti.

MECLİS'TE DAHA ÖNCE 3 MİLLETVEKİLİNİN ÖLÜMÜYLE SONUÇLANAN VAKALAR YAŞANDI

Meclis çatısı altında milletvekili ölümüyle sonuçlanan ilk olay, 10 Şubat 1925'te yaşandı.

TBMM tutanaklarına göre, Genel Kurulun 10 Şubat 1925 tarihli oturumuna verilen arada, Ardahan Milletvekili Halit Paşa, bir tartışma sonucu silahla yaralandı. Kalbinden yara alan Halit Paşa, 14 Şubat 1925'te hayatını kaybetti.

29 Mart 1989'da Siirt Milletvekili İdris Arıkan ile Siirt Milletvekili Zeki Çeliker arasında yaşanan tartışmayı ayırmak için araya giren DYP Siirt Milletvekili Mehmet Abdurrazak Ceylan, göğsünden vurularak TBMM'de hayatını kaybetti.

TBMM Genel Kurulunda, 30 Ocak 2001'de içtüzük değişikliği görüşmeleri sırasında çıkan arbede sonucunda DYP Şanlıurfa Milletvekili Fevzi Şıhanlıoğlu, kalp krizi geçirerek kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BİTMEZ KİMDİR?

Saadet Partisi Seçim İşleri Başkanı olan Bitmez, 1969 yılında Giresun Alucra’da doğdu.

Lise öğrenimini Gebze İmam-Hatip Lisesi’nde tamamlayan Bitmez, El-Ezher Üniversitesi Usuluddin Fakültesi’ni bitirdi.

Çeşitle sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve başkanlık görevleri başta olmak üzere çeşitli kademelerde görev yapan Bitmez, evli ve bir çocuk babasıydı.

TBMM Avrupa Birliği Uyum Komisyonu ve Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu üyesi de olan Bitmez için Meclis’te bugün cenaze töreni düzenlenecek. Bitmez’in cenazesi yarın İstanbul’da Fatih Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Merkezefendi Mezarlığı’nda defnedilecek.