Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,16%
ALTIN
2.002,9 -0,26%

Hamas'tan rehine açıklaması

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında Kassam Tugayları’nın elindeki İsrailli esirlerden 50’sinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, ellerinde 200 ile 250 arasında esir olduğunu ve bunların arasında üst düzey askerlerin de bulunduğunu söyledi.

Yayın Tarihi: 26.10.2023 21:40
Güncelleme Tarihi: 26.10.2023 21:40

Hamas'tan rehine açıklaması

İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalarda Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramı her geçen gün büyüyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında sivil halkın yanı sıra Hamas’ın askeri kanadı olan Kassam Tugayları’nın elindeki İsrailli esirler de büyük zarar görüyor. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, yaptığı açıklamada, Gazze’ye yönelik saldırılarda yaklaşık 50 İsrailli esirin öldüğünü tahmin ettiklerini duyurdu.

KASSAM TUGAYLARI: ELLERİMİZDE ÜST DÜZEY ASKERLER VAR

Ebu Ubeyde, 16 Ekim’de yaptığı açıklamada, ellerinde aralarında üst düzey askerlerin de bulunduğu 200 ile 250 arasında esir olduğunu belirtmişti. 

Ebu Ubeyde, bu esirlerin kimlikleri ve durumları hakkında bilgi vermeyeceklerini, ancak Siyonist rejimin Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması halinde esir takası için müzakere edebileceklerini ifade etmişti. 

Ebu Ubeyde, ayrıca, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 22 esirin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İSRAİL: ESİRLERİN DURUMUNU BİLMİYORUZ

İsrail ordusu ise, Kassam Tugayları’nın elindeki esirlerin sayısı ve kimlikleri hakkında net bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

İsrail ordusu sözcüsü Jonathan Conricus, yaptığı açıklamada, “Kassam Tugayları’nın iddia ettiği gibi ellerinde üst düzey askerler olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Bizim bildiğimiz kadarıyla, Gazze’de sadece iki askerimiz esir durumda. Bunlar da 2014 yılında Gazze savaşı sırasında kaybolan Hadar Goldin ve Oron Shaul.” dedi. 

Conricus, ayrıca, Kassam Tugayları’nın elindeki esirlerin durumu ve sağlığı hakkında da herhangi bir bilgi almadıklarını belirtti.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların devam etmesi, Gazze Şeridi’nde yaşanan insani krizi daha da derinleştiriyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi ve esir takası için müzakerelerin başlaması için uluslararası toplumun acil olarak harekete geçmesi gerekiyor.