Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Hamas'tan İsrail'in Gazze'deki açlık savaşını önleme çağrısında bulundu!

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame Hamdan, Filistin’i çevreleyen tüm ülkelere çağrıda bulundu.

Yayın Tarihi: 04.03.2024 15:57
Güncelleme Tarihi: 04.03.2024 15:57

Hamas'tan İsrail'in Gazze'deki açlık savaşını önleme çağrısında bulundu!

İsrail ile Gazze arasında 7 Ekim 2024 tarihinden bu yana devam eden savaşta artık süreç adeta bir açlık savaşına dönüştü. Bu süreçte yemek, tıbbi malzeme ve ilaç gibi hayati ürünlere ulaşamayan Filistin halkı için Usame Hamdan, çevre ülkelere çağrıda bulundu. Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir konferans düzenleyen Hamdan, Gazze’deki insani durumu ele aldı. 

Gazze’de ateşkes sağlanması için İsrail ile müzakereler konusuna değinen Hamdan, insani yardım girişlerinin engellenmesi nedeniyle yaşanan açlık ve kıtlığa dikkat çekti. Gazze’de açlıktan insanların öldüğüne değinen Hamdan, Filistin halkını sonuna kadar savunmaya devam edeceklerini vurguladı. 

Konuşmasında aynı zamanda ABD ve Gazze Şeridi’nde bulunan ülkelere seslenen Hamdan, kimsenin seyirci kalmaması gerektiği çağrısı yaptı. 

ABD İsrailli esirler için ateşkes istiyor! 

Konferansta konuşma yapan İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed el-Hindi ise ABD’nin ateşkesi İsrailli esirler için istediğini öne sürdü. Hatta öyle ki Gazze’de ateşkes için değil sadece İsrailli esirlerin kurtarılması için olduğunu iddia ederken, savaş sonrasında İsrail’in dünyadaki konumunun zayıflayacağını belirtti.