Bist 100
10.739,57 0%
DOLAR
32,2 0,04%
EURO
35,06 0,08%
ALTIN
2.503,12 0,21%

Hamas’tan İsrail’e meydan okuma: Gazze’yi işgal ederseniz 7 Ekim basit kalır

İsrail-Hamas çatışması 16. gününde devam ediyor. Gazze Şeridi’nde binlerce Filistinli hayatını kaybederken, İsrail’de de roket saldırıları nedeniyle yüzlerce kişi öldü. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı, Gazze’ye tüm güçleriyle saldırmaya devam edeceklerini söyledi. Hamas ise İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi durumunda, 7 Ekim’de yaşananların basit kalacağı uyarısında bulundu.

Yayın Tarihi: 22.10.2023 12:09
Güncelleme Tarihi: 22.10.2023 12:09

Hamas’tan İsrail’e meydan okuma: Gazze’yi işgal ederseniz 7 Ekim basit kalır

İsrail-Hamas çatışması 16. günde de devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda bulunan çarşıyı bombaladı. Gazze Şeridi’nde İsrail’in bombaladığı çarşıda çok sayıda kişi öldü onlarcası da yaralandı. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı, Gazze’ye “ilk günkü” saldırılarına devam edeceklerini açıkladı. Hamas ise İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi halinde, 7 Ekim’de yaşananların basit kalacağı tehdidinde bulundu.

Çarşıda alışveriş yapan sivillerin yanı sıra, Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden birinin de saldırıda hayatını kaybettiği iddia edildi. İsrail ordusu ise saldırının Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın komuta merkezini hedef aldığını savundu.

İSRAİL’DEN GAZZE’YE “İLK GÜNKÜ” TEHDİDİ

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Tomer Bar, üst düzey komutanlarla yaptığı toplantıda Gazze Şeridi’ne “ilk günündeki gibi tüm güçleriyle saldırmaya devam edeceklerini” söyledi. Bar, Hamas’ın “ilk gündeki gibi olmadığını” savunarak, “Tüm gücümüzle saldıracağız ve Hamas sanki bizimle ilk gününde savaşıyormuş gibi vuracağız.” dedi.

Bar, ayrıca Gazze Şeridi’ne girmeye hazır olduklarını ve Hamas’a bağlı unsurları ortadan kaldırmak için operasyonel bir görev üstleneceklerini belirtti.

HAMAS’TAN İSRAİL’E MEYDAN OKUMA

Hamas ise İsrail’in tehditlerine karşılık olarak meydan okudu. Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Usame Hamdan, İsrail’in Gazze’yi işgal etmeye kalkışması durumunda, 7 Ekim’de yaşananların İsrail için “basit” kalacağı uyarısında bulundu.

Hamdan, 7 Ekim sabahı başlatılan “Aksa Tufanı” adlı saldırının Hamas’ın gücünü gösterdiğini ve İsrail’in bunun bedelini ödediğini söyledi. Hamdan, “İsrail Gazze’ye girmeye cesaret ederse, daha büyük bir felaketle karşılaşacak. 7 Ekim basit kalacak.” dedi.

Hamdan ayrıca, rehin aldıkları sivilleri serbest bırakmak için koşullar olgunlaştığında değerlendireceklerini ancak asker esirlerin akıbetini ise Gazze’ye saldırılar sona ermeden tartışmayacaklarını vurguladı.

REHİNE KRİZİ DEVAM EDİYOR

Hamas, 7 Ekim’de Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atarken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Hamas, rehin aldığı 250’den fazla kişinin arasında askerler, yerleşimciler ve turistlerin olduğunu duyurmuştu. İsrail ise teyit edilen rehine sayısını 210 olarak açıklamıştı.

Hamas dün, iki ABD’li rehineyi serbest bırakmıştı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın sözcüsü Ebu Ubeyde ise iki rehineyi daha serbest bırakma niyetlerini arabulucu Katar’a bildirdiklerini ama İsrail’in bu kişileri almayı reddettiğini iddia etmişti.