Hamas’tan Gazze’ye destek gösterileri çağrısı: İşgalcilere ve ABD’ye baskı yapalım

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurması için geniş çaplı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu. Hamas, Filistin halkının, Arap ve İslam aleminin, işgalcilere ve ABD yönetimine baskı yapmak için başkentlerde, kentlerde ve meydanlarda protestolarını artırmasını istedi.

Hamas’tan Gazze’ye destek gösterileri çağrısı: İşgalcilere ve ABD’ye baskı yapalım

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yaptığı saldırılarının sona ermesi için geniş çaplı gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Gelecek Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Gazze Şeridi’nin halkıyla; çocukları, kadınları, hastaları ve yaralılarıyla dayanışmayı güçlendirelim, savunmasız sivillere yönelik saldırı ve soykırımın durdurulması için işgalcilere ve ABD yönetimine baskı günleri olsun.” denildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramına dikkat çekilerek, “Filistin halkını, Arap ve İslam alemini, faşist Siyonist işgalcilerin Gazze Şeridi’nde Filistin halkına yönelik barbar saldırılarını sürdürmesi karşısında, başkentlerde, kentlerde ve meydanlarda protestolarını artırmaya ve sürdürmeye çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Hamas, gösterilerde “Filistin halkının kurtuluş, geri dönüş ve kendi kaderini tayin etme haklarının desteklenmesi, saldırıların ve ABD’nin buna verdiği desteğin kınanması” çağrısı yaptı.

“İSRAİL’İN SALDIRILARI 34 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR”

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’in saldırıları 34 gündür devam ediyor. Saldırılarda şu ana kadar 10 bin 800’ü aşkın Filistinli hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Gazze Şeridi’nde altyapı, sağlık ve eğitim kurumları büyük zarar gördü. İsrail’in saldırılarına karşı Filistinli direniş grupları da roket atışlarıyla karşılık veriyor.

İsrail ile Hamas arasında ateşkes sağlanması için Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler aracılık ediyor.

Ancak taraflar arasında henüz bir anlaşmaya varılamadı. Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukanın kaldırılmasını, sınır kapılarının açılmasını ve tutuklu Filistinlilerin serbest bırakılmasını şart koşuyor. İsrail ise Hamas’ın roket atışlarını durdurmasını ve silahsızlanmasını istiyor.