Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hakem Meler’e saldırı davasına ilişkin iddianame kabul edildi

Ankaragücü-Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e saldıran 4 sanık, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 16:53
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 16:53

Hakem Meler’e saldırı davasına ilişkin iddianame kabul edildi

Ankara’da oynanan Trendyol Süper Lig’in 15. haftasındaki Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı, 1-1 beraberlikle sona erdi. Ancak maçın bitiş düdüğüyle birlikte sahada büyük bir kavga çıktı. Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldırdı.

Koca’nın yanı sıra Kenan Çelikkaya, Osman Erkam Can ve Şahin Yunus Şahin de Meler’e tekme attı. Meler, aldığı darbelerle yere yığıldı. Güvenlik güçleri, saldırganları güçlükle uzaklaştırdı. Meler, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

SALDIRGANLAR YARGILANACAK

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili 4 sanık hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, sanıkların “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama”, “kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs”, “tehdit” ve “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçlarından cezalandırılması istendi. İddianame, Ankara Batı 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme, davanın ilk duruşma tarihini ilerleyen günlerde belirleyecek.

SANIKLARIN CEZALARI NE KADAR OLABİLİR?

İddianamede, sanıkların işledikleri suçlara göre alabilecekleri cezalar da belirtildi. Buna göre, Ankaragücü Başkanı Faruk Koca, en az 3 yıl 4 ay, en fazla 10 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile yargılanacak.

Ayrıca Koca, “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası alabilir.

Diğer sanıklar Kenan Çelikkaya ve Şahin Yunus Şahin de “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralama” suçundan 3 yıl 4 aydan 10 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılabilir.

Osman Erkam Can ise “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kemik kırığı oluşturacak şekilde kasten yaralamaya teşebbüs” suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanuna aykırılık” suçundan da 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile yargılanacak.

SALDIRGANLARA SEYİRDEN MEN YASAĞI DA İSTENDİ

İddianamede, sanıklar hakkında ayrıca 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 18. maddesi uyarınca seyirden men yasağı talep edildi. Buna göre, sanıklar, mahkeme kararıyla belirlenecek süre boyunca spor müsabakalarını izleyemeyecek. Ayrıca, sanıkların, spor alanlarına girişleri de yasaklanacak. Sanıklar, bu yasağa uymadıkları takdirde, 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak.