iPhone 11 Pro İncelemesi

iPhone 11 Pro İncelemesi

IPhone 11 Pro, kompakt bir pakette büyük performans sunar. Üçlü arka kameralar, ultra geniş lens, yeni gece modu ve daha iyi Smart HDR ile tamamlanan inanılmaz performans ve videoda genişletilmiş dinamik aralık özelliklerine sahiptir. Genel olarak iPhone 11 Pro, tartışmasız en iyi kameralı telefonlar arasında yer alıyor.

IPhone 11 Pro Fiyat ve Kullanılabilirlik

İPhone 11 Pro, nispeten en az olan 64 GB depolama alanı için 999$’dan başlıyor. iPhone 11 Pro ile karşılaştırıldığında Galaxy Note 10, 256GB’de dört kat daha fazla depolama alanı sunuyor. Ancak Apple, sıkıştırma ile Android telefonlardan daha iyi bir iş çıkarıyor. İPhone 11 Pro‘da 256 GB depolama alanı için 1.149$ veya 512 GB için 1.349$ ödeyebilirsiniz.

IPhone 11 Pro Tasarımı

IPhone 11 Pro‘nun arkasına bir kez baktığınızda bu telefonda iyi bir iş çıkarıldığını anlayabiliyorsunuz. Üç büyük kamera lensi sol üst köşeye hakim ve ilk başta biraz korkutucu duruyor. İPhone 11 yeşil, mor ve sarı gibi samimi renklere sahipken iPhone 11 Pro, gece yarısı yeşili, uzay grisi, altın ve gümüş gibi muhafazakar tonlar taşıyor.
Arkadaki mat yüzeyi gerçekten çok beğendik. Sadece parmak izlerine direnmekle kalmıyor, aynı zamanda diğer cam telefonlardan daha az kaygan bir yapıya sahiplik gösteriyor.
İPhone 11 Pro‘nun suyu püskürtmekten yana hiçbir sorunu yok. Onu bir çeşmeye attık ve telefonda herhangi bir sorun yaşamadık. Cihaz IP68 sınıfında ve 30 dakikaya kadar 4 metreye kadar su altında kalmaya dayanabiliyor.

IPhone 11 Pro Dayanıklımı ?

Apple, IPhone 11 Pro‘nun bir akıllı telefondaki “en sağlam cama” sahip olduğunu söylüyor. Bu iddiayı, kaldırıma farklı yüksekliklerden iPhone 11 Pro düşürme testi yaparak sınadık. Maalesef ki sonuçlar pek de iç açıcı değildi.

Yaklaşık 1,5 metre yükseklikten düşürdüğümüz ve ön yüzünü denk getirdiğimiz iPhone 11 Pro, çatlama göstererek dayanıklılıkta yetersiz olduğunu kanıtladı. İlginç bir şekilde, telefonun arka tarafı aynı yükseklikten düşürdüğümüzde herhangi bir hasar görmedi. Ancak her ne olursa olsun, bir iPhone 11 Pro kasasına yatırım yapma fikrinden vazgeçmezdik.

IPhone 11 Pro Ekran ve Ses Özellikleri

IPhone 11 Pro‘nun 5,8 inç Super Retina XDR ekranının parlaklık testinde elde ettiğimiz değer şey. Ve ortalama 752 nit oldu. Bu değer, Galaxy Note 10’u (674 nit) ve geçen yılki iPhone XS’i (611 nit) gölgede bırakıyor.
Genel olarak, iPhone 11 Pro‘daki OLED paneli, geniş renk desteği ve ultra geniş görüş açıları sayesinde oldukça etkileyici bulduk. Bununla birlikte İPhone 11 Pro’dan gelen ses, uzamsal ses ve Dolby Atmos desteği sayesinde aynı derecede etkileyici.

IPhone 11 Pro Kameraları

Arka kamerayı oluşturan ve çok sayıda hesaplamalı fotoğrafçılık zekasıyla desteklenen üç lens ile IPhone 11 Pro‘nun yeni görüntüleme yığını, Cupertino’nun görüntüleme standartlarına göre bile olağanüstü iddialı.
Çevrenizde benzersiz bir perspektif sunmak için her biri farklı türde bir lense bağlı olan üçlü 12 megapiksel sensör yer alıyor. Kendisinden önceki iPhone XS ve iPhone X gibi, 2x optik yakınlaştırma sunan ikincil bir telefoto atıcıya sahip. Ancak Apple, daha fazla ışık almak için geçen yılki modelinde ƒ / 2.4 olan diyafram açıklığını ƒ / 2.0’a genişletmişti. Bu arada, yeni ultra geniş kamera, 0,5x yakınlaştırmaya benzer şekilde 120 derecelik bir görüş alanı sunuyor.
Apple’ın yeni Gece Modu, nihayet en yeni iPhone gruplarının Google ve Huawei’nin düşük ışıklı kamera performansı ile rekabet etmesini sağlıyor.
IPhone 11 Pro‘nun kamerası karanlıkta o kadar çarpıcı ki, eğer bir kamera sahibiyseniz, arkadaşlarınız sizi kesinlikle grubun resmi fotoğrafçısı olarak belirleyecektir. Ancak keşfettiğimiz gibi, iPhone 11 Pro‘nun düşük ışık yeteneklerinin bir zayıf noktası var: portreler.
Yeni telefoto lens, gündüz vakti çarpıcı sığ alan derinliği çekimleri yapabiliyor. Ancak garip bir şekilde, aydınlatma ideal olmadığında aynı anda dağınık ve bulanık olan portreler üretiyor.

IPhone 11 Pro Video çekim kalitesi

Apple, IPhone 11 Pro‘nun video yeteneklerine benzeri görülmemiş bir ilgi gösterdi. Bir telefonun birincil kamerasından yalnızca en yüksek kare hızlarını ve çözünürlükleri sağlayabilen benzer fiyatlı diğer modellerin aksine, Pro cihazlar arka lenslerinden herhangi birinden saniyede 60 kare hızında 4K çözünürlüklü video çekebiliyor. Dahası, bir kamerayla çekim yaparken bile, iPhone’unuz arka plandaki diğer iki sensörün pozlama seviyelerini ve beyaz dengesini hazırlıyor. Böylece perspektiften perspektife geçiş sorunsuz olmuş oluyor.
11 Pro, aynı zamanda ön kamera ile 120 fps’de ağır çekim video çekebilen ilk cihazdır. Birisinin neden böyle bir özelliği kullandığını merak edebilirsiniz, ancak Apple bunun cevabını yanıtlamakta gecikmedi: Slofies. Tüm iPhone 11 modelleri, rüzgârda esen saçınızın veya yüzünüze bir pastanın süper ağır çekimlerini belgelemenizi mümkün kılıyor.

IPhone 11 Pro Performansı

Daha az şaşırtıcı bir haber ise Apple, IPhone 11 Pro‘nun A13 Bionic çipi sayesinde bir kez daha dünyanın en hızlı telefon markası unvanına sahip oldu. Bu işlemci, %20 daha hızlı CPU, GPU ve makine öğrenimi performansı sunuyor ve karşılaştırma testlerinde ile gerçek dünya testlerinde gösteriliyor.
Genel performansı ölçen Geekbench 5’de iPhone 11 Pro, testin tek çekirdekli kısmında 1.337, çok çekirdekli kısmınsa ise 3.509 puan aldı. Galaxy Note 10 aynı testlerde 746 ve 2.640 puan toplarken, OnePlus 7 Pro da iPhone 11 Pro‘yu 744 ve 2.802 puanla takip etti.

IPhone 11 Pro Pil Ömrü ve Şarj

Daha küçük bir telefon olduğu için IPhone 11 Pro‘nun iPhone 11 veya iPhone 11 Pro Max‘ten daha uzun süre dayanmasını beklemiyorduk, ancak boyutuna göre iyi performans gösterdi. Telefon, 150 nit ekran parlaklığında 4G LTE üzerinden sürekli internette gezinmeyi içeren pil testinde ortalama 10 saat 24 dakika dayandı.
İPhone 11 Pro, yalnızca 30 dakikada %55 şarja ulaşan 18 watt’lık bir şarj cihazıyla birlikte geliyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir ;Bunlarda ilginizi çekebilirBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*