Gülistan Doku’nun dosyası yeniden araştırılacak

Tunceli’de 2020 yılında kaybolan ve bir daha kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun dosyası, yeni atanan vali ve emniyet müdürünün talimatıyla yeniden incelenecek. Gülistan’ın ablası Aygül Doku, yetkililerle yaptığı görüşmede, kardeşinin akıbetinin ortaya çıkarılması için umutlandığını söyledi.

Gülistan Doku’nun dosyası yeniden araştırılacak

Tunceli’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020 tarihinde kaldığı yurtta arkadaşlarıyla kahvaltı yaptıktan sonra dışarı çıktı ve bir daha geri dönmedi.

Gülistan’ın kayboluşuyla ilgili soruşturma başlatıldı ancak bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

Gülistan’ın ailesi ve avukatı, dosyanın eksik ve yetersiz yürütüldüğünü, şüphelilerin yeterince sorgulanmadığını ve delillerin kaybedildiğini iddia etti.

Gülistan’ın ablası Aygül Doku, Diyarbakır’dan Tunceli’ye gelerek, son kararnameyle kente atanan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu ve İl Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz’la valilik binasında görüştü.

gülistan doku

Görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Aygül Doku, dosyanın baştan sona kadar yeniden inceleneceğini ve bu adımın kendilerine umut olduğunu ifade etti. Aygül Doku, şunları söyledi:

“Vali bey ve emniyet müdürü bize ‘Sizin kadar bizler de Gülistan’ı bulmak istiyoruz.’ dediler. Dosyanın tekrardan kapsamlı bir şekilde, ilk günden bugüne kadar yapılmayan ne varsa bütün soru işaretlerinin giderileceğini, Gülistan’a ne olduğunu bir an önce bulmak istediklerini söylediler. Bu dosyayı, sıfırdan yani geçmişten bu yana araştıracakları için valiye ve emniyet müdürüne çok teşekkür ediyorum. Bu adım bize bir umut oldu. Bir an önce kardeşime ne olduğunun cevabını istiyoruz. Yeri geldiğinde aile avukatımızın dosyaya müdahale edeceğini, dosyayı baştan nerede ne eksiklik varsa, ne yapılmamışsa onun üzerine gidileceğini dile getirdiler. İnanın her yeni gelen kişi bize bir umut oluyor. Gülistan’ın karanlıktan çıkmasını istiyoruz.””

VALİLİK VE EMNİYET: “DOSYA YENİDEN ARAŞTIRILACAK”

Tunceli Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise, ailenin talebi üzerine dosyanın ekipler tarafından yeniden incelenerek, araştırılacağını belirtti.

Yetkililer, dosyada herhangi bir ihmal veya eksiklik olup olmadığını, şüphelilerin durumunu, delillerin değerlendirilmesini ve arama çalışmalarının seyrini gözden geçireceklerini kaydetti.

Yetkililer, Gülistan Doku’nun akıbetinin ortaya çıkarılması için ellerinden geleni yapacaklarını da vurguladı.