Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Google merakla beklenen yapay zekâ modeli Gemini’yi tanıttı!

Google, uzun bir bekleyişin ardından, üretken yapay zekâ modeli Gemini'yi kullanıma sunmaya başlıyor. İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 07.12.2023 10:06
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 10:06

Google merakla beklenen yapay zekâ modeli Gemini’yi tanıttı!

Aşamalı olarak piyasaya sürülecek olan Gemini, Google'ın OpenAI gibi rakiplerinin gerisinde kaldığı yönündeki söylemleri boşa çıkarmayı amaçlıyor.

Kullanıcılar Gemini'ye bu ay erişebilecek olsa da, modelin en gelişmiş versiyonu 2024 yılından gelecek.

Gemini'nin aşamalı olarak sunulacak üç modeli bulunuyor: Ultra, Pro ve Nano. Sonuncusu akıllı cihazlarda yerel olarak çalışmak için tasarlandı.

Google, sohbet robotu Bard vasıtasıyla kullanıcılara ve yakın zamanda Bulut müşterilerine Pro sürümüne erişim sağlıyor. Fakat üçünün en büyüğü ve teknik olarak en gelişmişi olan Ultra modelinin şirket içi testlerden geçtiğini ve yeni yılın başlarına kadar kullanıma sunulmayacağını açıkladı.

Google, en popüler ürünlerini zaman içinde Gemini ile aşılamayı planladığını duyurdu. Ayrıca 2024’te Gemini Ultra'yı Bard'ın Bard Advanced adlı yeni bir sürümüyle beraber piyasaya çıkaracak. Google'ın Bard ve Asistan Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sissie Hsiao, Bard Advanced'in kullanımının ücretli olup olmayacağını açıklanmadı. Fakat ücretli olabileceği öngörülüyor.

google gemini

GPT-4’Ü GEÇTİ

Şu anda Google'ın üzerinde, çok modlu olarak eğitilen, yani metin, resim, video ve ses gibi farklı medya türlerini işleyebilen Gemini ile bir yapay zekâ endüstrisi önderi olduğunu ispat etmek için büyük bir baskı var. Fakat Google, Gemini'nin veri merkezlerinden akıllı telefonlara kadar bir dizi kaynak üzerinde çalışabilen "en esnek" modeli olmasıyla da övünüyor.

Bu hafta basın mensuplarıyla yapılan bir görüşmede Google yöneticileri, Gemini'nin Ultra modelinin matematik, tarih, hukuk ve etik gibi konuları test eden bir ölçüm olan Devasa Çoklu Görev Dil Anlayışı’nda (MMLU) insan uzmanlardan daha iyi performans gösteren ilk model olduğunu ifade etti. Model, OpenAI'nin GPT-4'ünün yüzde 86,4'ünü geçerek yüzde 90,0 puan aldı.