Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Google’dan deprem uyarısı: Gemlik Körfezi’ndeki depremde devreye girdi

Marmara Denizi Gemlik Körfezi’nde bugün saat 10.40’ta 5,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde hissedildi. Depremde Google’ın Android deprem uyarı sistemi devreye girerek telefonlara bildirim gönderdi.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 11:51
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 11:51

Google’dan deprem uyarısı: Gemlik Körfezi’ndeki depremde devreye girdi

Marmara Bölgesi, bugün sabah saatlerinde bir depremle sarsıldı. Saat 10.40’ta gerçekleşen sarsıntının büyüklüğü 5,1 olarak ölçüldü. Depremin merkez üssü Marmara Denizi Gemlik Körfezi olarak belirlendi. Depremin derinliği ise 8,98 kilometre olarak kaydedildi.

Deprem, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Tekirdağ gibi çevre illerde de hissedildi. Deprem sonrası vatandaşlar panik yaşadı. Bazı vatandaşlar ev ve iş yerlerinden dışarı çıktı. Deprem nedeniyle olası bir hasar olup olmadığı henüz bilinmiyor.

deprem

GOOGLE’DAN DEPREM UYARISI

Öte yandan 5,1 büyüklüğündeki depremde Google’ın Android deprem uyarı sistemi devreye girdiği görüldü. Böylece depremi hissetmeden saniyeler önce, bazı cep telefonlarına deprem uyarısı bildirimi geldi.

Android deprem uyarı sistemi, deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirildi. Bu sistem Android akıllı telefonların çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor.

Sistem, telefonun mevcut teknolojisinden faydalanıyor; cihaz konumu ve “Deprem Uyarıları” açık olan sürüm olarak güncel pek çok cihazda çalışıyor. Erken deprem uyarıları almak istemeyen kullanıcılar, cihaz ayarlarından “Deprem Uyarıları” seçeneğini devre dışı bırakabiliyor.

Android deprem uyarı sistemi, daha önce de Türkiye’de meydana gelen birçok depremde devreye girmişti. Bu sistem sayesinde vatandaşlar, depreme karşı önlem almak için daha fazla zaman kazanabiliyor.

MARMARA BÖLGESİ’NDE DEPREM RİSKİ

Marmara Bölgesi, deprem riski en yüksek bölgelerden biri olarak biliniyor. Marmara Denizi’nde bulunan Kuzey Anadolu Fay Hattı, büyük bir deprem potansiyeli taşıyor. Deprem uzmanları, Marmara Bölgesi’nde olası bir büyük depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

Marmara Bölgesi’nde son olarak 1999 yılında meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki Gölcük depremi, büyük bir yıkıma ve can kaybına neden olmuştu. Bu depremde 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmiş, 43 bin 953 kişi yaralanmış, 285 bin 211 konut ve 42 bin 902 iş yeri hasar görmüştü.

Marmara Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar, depreme karşı tedbirli olmalı, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenleri bilmeli ve uygulamalı. Deprem, doğal bir afet olmakla birlikte, insanların alacağı önlemlerle zararı azaltılabilir. Deprem, hayatımızın bir gerçeği olmakla birlikte, hayatımızı felce uğratmamalı. Deprem, bizi korkutmamalı, bilinçlendirmeli.