Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Google Chrome’a çok sayıda kullanıcının işine yarayacak yeni bir özellik geliyor!

Google, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerindeki Chrome tarama deneyimini, yapay zekâ destekli "Yazmama yardım et" özelliğinin tanıtımıyla güncellemeye hazırlanıyor. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 06.12.2023 17:03
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 17:03

Google Chrome’a çok sayıda kullanıcının işine yarayacak yeni bir özellik geliyor!

Chrome'un merakla beklenen "Yazmama yardım et" özelliği tarayıcının kullanıcı arayüzüne entegre edilecek. Chrome'un otomatik doldurma açılır penceresinde görünecek ve sağ tıklama menüsünden erişilebilecek. Yapay zekâ odaklı bu özellik, internet sayfasının içeriğini incelemek ve kullanıcının girdisine göre ilgili öneriler sunmak üzere tasarlandı. İster bir inceleme taslağı hazırlıyor ister düşünceleri özetliyor olsun, yapay zekâ makul cevapları üretmek için hem sayfa içeriğinden hem de kullanıcı etkileşimlerinden yararlanacak.

Google'ın Chrome'daki yapay zekâ yazma özelliği, kullanıcıların yapay zekânın çıktısını uyarlamasına ilişkin seçenekler içeriyor. Bu özellik, "Kısalt" ya da "Ayrıntılandır" komutlarının yanında "Günlük" veya "Resmi" tonlar arasında geçişler sağlayarak metin uzunluğu ve stili için ayarlamalar yapılmasına imkân veriyor. Bu özelleştirme seçenekleri Google Docs veya Mesajlar'dakilere göre biraz sınırlı olsa da, kullanıcılara yapay zekânın yazma stili üzerinde bir kontrol düzeyi sağlıyor.

chrome

NE ZAMAN ÇIKACAK?

Şu anda geliştirme aşamasında olan Chrome için "Yazmama yardım et" özelliğine chrome://flags bölümündeki iki deneysel bayrak vasıtasıyla erişilebilecek. Bunun yanı sıra, daha geniş çaplı sürümü ek geliştirme bekleniyor. Söz konusu özelliğin 2024 yılı şubat ayında çıkması bekleniyor.

"Yazmama yardım et "in tarayıcı tabanlı bu versiyonunun başlangıçta Chromebook'larda kullanılamayacağı belirtiliyor. Standart Chromebook kullanıcıları, Google Plus ve Plus olmayan cihazlar arasında ayrım yapmak amacıyla bir yöntem uyguladığı zaman bu tarayıcı içi yapay zekâ yazma aracına erişebilecek.