Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Gerilim tırmanıyor: Kassam Tugayları İsrail zırhlı aracını vurdu

İsrail Refah'ta başlattığı saldırılar nedeniyle Washington'dan gelen planı iptal etti. Gelen son bilgilerde Kassam Tugaylarının İsrail zırhlı araçlarını vurduğu öğrenildi.

Yayın Tarihi: 15.06.2024 17:29
Güncelleme Tarihi: 15.06.2024 17:29

Gerilim tırmanıyor: Kassam Tugayları İsrail zırhlı aracını vurdu

İsrail’in Refah’ta başlattığı kara saldırısı genişletilirken, Washington’dan gelen savaş planı reddedildi. Gelen bilgilere göre Kassam Tugayları İran yapımı füzelerle İsrail’in zırhlı araçlarını vurdu. Aktarılanlar kapsamında çok sayıda İsrail askeri hayatını kaybetti. 

Filistin Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 30 kişinin hayatını kaybettiğini ve 95 kişinin yaralandığını açıkladı. 7 Ekim’de başlayan saldırılardan bu yana ölenlerin sayısı 37,296'ya, yaralananların sayısı ise 85,197'ye ulaştı.

İsrail ordusuna ağır darbe 

İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde İsrail ordusuna karşı düzenlenen 'karma pusu' operasyonunda çok sayıda İsrail askerinin öldüğünü ve yaralandığını duyurdu. Filistin kaynakları, askerlerin Namer APC zırhlı aracı içindeyken İran yapımı Yasin 105 füzesiyle vurulduğunu belirtti. Ayrıca, Kassam Tugayları ve Kudüs Seriyyeleri, İsrail’in güneyindeki Sofa askeri mevzisine ortak saldırı düzenledi.

Bölgedeki gerilim arttı! 

CNN International’a göre, sınır ötesi çatışmalarda yeni silahlar devreye girdi. Hizbullah, 8 Haziran’da İsrail’in kuzeyindeki bir askeri bölgeyi Falaq 2 roketleriyle vurdu. Bu, Hizbullah’ın çatışmalar boyunca kullandığı Falaq 1 roketinin geliştirilmiş versiyonunun ilk kullanımı oldu. Buna karşılık, Lübnan sınırındaki İsrail askerleri, nadiren kullanılan mancınıklarla Lübnan topraklarına ateş topları fırlattı. 

Savaşın başlangıcından bu yana İsrail ordusuna ve sivillerine defalarca saldıran Hizbullah, son günlerde ülkenin kuzeyine yönelik saldırıları artırdı. Bu saldırılar, İsrail ordusunun üst düzey Hizbullah komutanlarını öldürmesine cevap olarak gerçekleştirildi. Hatta öyle ki Hizbullah’ın İsrail’e karşı yeni bir savaş açacağı bile konuşulmaya başladı.