Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,72 1,38%
EURO
35,01 0,27%
ALTIN
2.438,71 2,51%

Geniz akıntısını ortadan kaldıran doğal çözümler

Geniz akıntısı, pek çok insanın yaşadığı rahatsız edici bir durumdur. Boğazın arka kısmında hissedilen bu akıntı, genellikle soğuk algınlığı, alerjiler, sinüzit veya diğer solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Ancak, doğal yöntemlerle geniz akıntısını hafifletebilir ve rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz. İşte geniz akıntısına ne iyi gelir? sorusunun cevabı...

Yayın Tarihi: 21.11.2023 13:55
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 13:55

Geniz akıntısını ortadan kaldıran doğal çözümler

Geniz akıntısı, boğazın arka kısmında ve burun boşluğunda meydana gelen sıvı veya mukusun aşağı doğru akmasıdır. Bu durum, genellikle boğazın arkasında birikmiş mukusun sürekli olarak akması ve bu akıntının kişide rahatsızlık yaratmasıyla kendini gösterir.

- Soğuk algınlığı ve alerjiler: Soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz akıntısına neden olabilir. Alerjik reaksiyonlar da benzer şekilde geniz akıntısına yol açabilir.

- Sinüzit: Sinüzit, sinüs boşluklarının iltihaplanması durumudur. Sinüzit, geniz akıntısını artırabilir ve aynı zamanda baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve yüz ağrısı gibi belirtilere neden olabilir.

- Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması durumu olan reflü, geniz akıntısına da sebep olabilir. Mide asidi, boğazda tahrişe ve mukus üretimine yol açabilir.

- Boğaz enfeksiyonları: Boğaz enfeksiyonları, geniz akıntısına neden olabilir. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar bu duruma yol açabilir.

GENİZ AKINTISINA İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER... 

- Tuzlu su, boğazı temizleyerek geniz akıntısını azaltabilir. Ilık suya bir çay kaşığı tuz ekleyip bu karışım ile düzenli olarak gargara yapmak, boğazdaki tahrişi ve akıntıyı hafifletebilir.

- Balın antibakteriyel özellikleri, geniz akıntısı ile savaşmaya yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı balı sıcak su içinde eritin ve içine birkaç damla limon suyu ekleyin. Bu karışımı günde birkaç kez içmek, boğazınızı yatıştırabilir.

- Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve geniz akıntısına karşı etkili olabilir. Taze zencefil dilimlerini sıcak suya ekleyerek veya zencefil çayı içerek bu faydalı kök bitkisinden yararlanabilirsiniz.