Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Gazzeli hastalar Ankara'da tedavi ediliyor

İsrail’in saldırıları altında yaşam mücadelesi veren Gazzeli hastalar, Türkiye’nin girişimleriyle Ankara’ya getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsrail ve Mısır Sağlık Bakanlarıyla yaptığı görüşmeler sonucunda, bebek, çocuk ve yaralıların tedavi edilmesi için anlaşma sağladıklarını açıkladı. Gazzeli misafirler, Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinde tedavi altına alındı.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 17:11
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 17:11

Gazzeli hastalar Ankara'da tedavi ediliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki durumla ilgili basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, “Seslerin kısıldığı, gözlerin görmemek için kapalı olduğu adeta kimsenin kılını kıpırdatmadan olup biten günlerden geçiyoruz. En temel talebin bebek ve çocukların, kanser hastalarının tedavilerini ülkemizde gerçekleştirebilmek son derece önemliydi.” dedi.

Bakan Koca, İsrail Sağlık Bakanıyla yeni bir telefon konuşması gerçekleştirdiğini ve Gazze içerisinde güvenliği sağlanmış bölgede ülkemizce sahra hastanesi kurulmasını düşündüklerini ifade ettiğini söyledi.

Bakan Koca, “Sayın bakan cevap olarak her türlü koordinasyon ve işbirliğine açık olduklarını, Gazze içinde güvenli bölgede Türkiye tarafından kurulacak hastanenin lokasyonuyla birlikte yerinde değerlendirme yapılmasını ifade etmişlerdir.” diye konuştu.

Bakan Koca, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sağlık diplomasisi faaliyetlerimizi sürdürmeye, dili, dini ne olursa olsun mazlumun ve ihtiyaç sahibinin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE TAHLİYELER DEVAM EDECEK”

Bakan Koca, Ankara’ya getirilen hasta sayısının 61, refakatçi sayısının 49 olduğunu, toplamda 150 kişi getirdiklerini belirtti.

Bakan Koca, “Hasta sayısı olarak 88 hasta getirmiş olduk. Önümüzdeki dönemde Mısır ve İsrail Sağlık Bakanına ifade ettiğim bebek, çocuk ve yaralıları da tedavi etmek istediğimizde mutabık kaldık. Önümüzdeki günlerde bu tahliyeler devam ediyor olacak.” dedi.

Bakan Koca, sahra hastaneleriyle ilgili olarak da, “Dün Mısır Sağlık Bakanı bugün öğlen saatlerinde İsrail Sağlık Bakanına, görüştüğümüzde güvenli bölge talebinde bulunduğumuzu erken dönemde ağır iklim şartlarında sahra hastaneleri oluşturmak istediğimizi söyledik, bu konuda mutabık kaldık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, plastik cerrahi ile ilgili çalıştıklarını, Mısır’da hangi hekim grubu hangi branşlara ihtiyaç olduğunu koordinasyon ekibiyle birlikte çalıştıklarını, özellikle 8 hastanın genel durumunun biraz daha ciddi olduğunu, diğer hastaları takip ettiklerini söyledi.

Bakan Koca, “Bizim çabamız, bebek, çocuk ve yaralıların bundan sonraki süreçte yoğunlukta olması, ilgili bakanlarla mutabık kaldık. Bebeklerden kastettiğim özellikle yeni doğan bebeklerin Türkiye’ye getirilmesiyle ilgilidir.” dedi.

“GAZZE’YE UMUT IŞIĞI OLDUK”

Gazze’den Ankara’ya getirilen hastalar ve refakatçileri, Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine yerleştirildi.

Hastaların tedavileri, Türk doktorlar tarafından titizlikle yürütülüyor. Hastalar ve refakatçileri, Türkiye’nin kendilerine gösterdiği ilgi ve alakadan duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Türkiye, Gazze’de yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayarak, Gazze’ye umut ışığı oldu.