Bist 100
9.374,2 0%
DOLAR
31,07 0,17%
EURO
33,68 -0,05%
ALTIN
2.022,02 0,75%

Gazze’yi bekleyen büyük tehlike: İsrail’in deniz suyu planı

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 2 aydır devam ediyor. 1 Aralıkta İnsani aranın sona ermesiyle saldırılarının şiddetini arttırarak devam eden İsrail Gazze halkına yönelik yeni bir insanlık dışı bir saldırı yapma hazırlığı içerisinde. Filistin Sular İdaresi, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tünellere deniz suyu pompalaması halinde yaşanacak çevre felaketine dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 09:53
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 09:53

Gazze’yi bekleyen büyük tehlike: İsrail’in deniz suyu planı

İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'de Filistin halkına benzeri görülmemiş insanlık dışı bir katliam uyguluyor. Yaklaşık 2 aydır harabeye çevirdiği Gazze şeridini şimdi de insanlık dışı bir yöntemle tehdit ediyor. Gazze'de 7 Ekimden bu yana 16 bini aşkın  sivili katleden İsrail şimdi de Gazze halkını deniz sularıyla yok etme planını devreye sokmaya hazırlanıyor. Tünellere deniz suyu pompalanması durumunda Gazze telafi edilemeyecek boyutta zarar görecek. Filistin Sular İdaresi, İsrail’in Gazze Şeridi’nde Hamas’ın yaptığı tünellere deniz suyu pompalaması halinde yaşanacak çevre felaketine dikkat çekti. İsrail’in bu planının Gazze’nin su kaynaklarını, altyapısını ve tarımını yok edeceği uyarısında bulundu.

İSRAİL’İN GAZZE’YE KARŞI YENİ SİLAHI: DENİZ SUYU

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin daha önce ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, İsrail’in, Hamas mensuplarının çıkmasını sağlayacağını düşünerek Gazze’deki tünellere deniz suyu doldurmak için devasa pompa sistemi inşa ettirdiği belirtilmişti. İsrail’in bu planı, Gazze Şeridi’nde yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli için büyük bir tehdit oluşturuyor.

GAZZE’NİN SU KAYNAKLARI TEHLİKEDE

Filistin Sular İdaresi, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tünellere deniz suyu pompalaması durumunda çevre felaketi yaşanacağı uyarısında bulundu.

İdareden yapılan yazılı açıklamada, tünellere deniz suyu pompalanmasının özellikle yer altı suları açısından büyük tehlike yaratacağı ve bunun ıslahının mümkün olmayacağı belirtildi.

Açıklamada, Gazze Şeridi’ni baştan sona kaplayan sahil yer altı su haznesinin kentin ana su kaynaklarından olduğu ve vatandaşların tüm su ihtiyacını buradan karşıladıkları kaydedildi.

İsrail’in böyle bir adım atmasının Gazze Şeridi’nde sahil yer altı su haznesinde yıkıcı etkilere yol açacağı vurgulanan açıklamada, “Yer altı sularında tuzluluk oranlarında benzeri görülmemiş artış olur. Ayrıca kum tabakasında cıvıma, bölgenin yer üstündeki birçok noktasında çökmeler meydana gelir. Kalan evlerin ve altyapının çökmesine neden olur. Toprakta tuzluluk oranını artıracağı için de tarım yapılamaz hale gelir.” ifadesi kullanıldı.

GAZZE HALKI İSYAN ETMEYE HAZIR

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler, İsrail’in deniz suyu planına karşı tepkili. Gazze’deki sivil toplum kuruluşları, İsrail’in bu planını uluslararası hukuka aykırı ve insanlık suçu olarak nitelendiriyor.

Gazze halkı, İsrail’in bu planını uygulamaya kalkması halinde direnişe geçmeye hazır olduğunu belirtiyor.

ULUSLARARASI TOPLUMDAN İSRAİL’E BASKI

Filistin Sular İdaresi, uluslararası toplumu, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tünellere deniz suyu pompalaması planına karşı harekete geçmeye çağırdı. İdare, bu planın Gazze Şeridi’nde yaşayan milyonlarca insanın hayatını tehlikeye atacağını ve bölgede yeni bir krize yol açacağını ifade etti. İdare, uluslararası toplumun İsrail’i bu planından vazgeçirmesi ve Gazze’nin su sorununa çözüm bulunması için çalışması gerektiğini vurguladı.