Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Gazze’nin yarısı kanalizasyon tehdidi altında

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sadece can kayıplarına değil, aynı zamanda çevre felaketine de yol açıyor. Gazze Belediyesi, İsrail uçaklarının kentin ana kanalizasyon hatlarını bombalaması sonucu, Gazze’nin yarısının atık sularla kaplanabileceği uyarısında bulundu.

Yayın Tarihi: 03.11.2023 16:46
Güncelleme Tarihi: 03.11.2023 16:46

Gazze’nin yarısı kanalizasyon tehdidi altında

İsrail Gazze'yi 28 gündür bombalamaya devam ediyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, sadece insan hayatına değil, aynı zamanda çevre sağlığına da büyük zarar veriyor. Gazze Belediyesi, İsrail uçaklarının kentin yarısına hizmet veren ana kanalizasyon hatlarını vurması sonucu, Gazze’nin yarısının kanalizasyon riskiyle karlı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

İSRAİL’İN HEDEFİ: GAZZE’NİN ALTYAPISINI YOK ETMEK

Gazze Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İsrail savaş uçaklarının, Zeytun Mahallesi ve En-Nefak bölgesinde kent sakinlerinin yarısına hizmet veren ana kanalizasyon hatlarını hedef aldığı belirtildi.

 Açıklamada, bu saldırıların Gazze’nin altyapısını yok etmeye yönelik olduğu ve kentin büyük bir kesiminin kanalizasyon suları altında kalmasına karşı uyarıda bulunuldu.

Bu durumun bölgede büyük sorunlara yol açacağı, çevre felaketine neden olacağı kaydedilen açıklamada, uluslararası kurumlara acilen harekete geçme çağrısı yapıldı.

GAZZE’DE YAŞANANLAR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, 7 Ekim sabahı başladı. Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı. Gazze’de yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 3 bin 826'sı çocuk, 2 bin 405'i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 32 bin kişi yaralandı.

İsrail tarafında ise 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandı.