Gazze’de umut ışığı: İsrail ve Hamas ateşkes için anlaşmaya yakın

İsrail ile Hamas arasında yedi haftadır devam eden çatışmaların sona ermesi için umutlar artıyor. Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail ile ateşkes anlaşmasına yakın olduklarını ve ara buluculuk yapan Katar’a cevaplarını ilettiklerini açıkladı. İsrail devlet televizyonu da İsrail’in esir takası anlaşmasına “yeşil ışık” yaktığını ve Hamas’ın yanıtını beklediğini duyurdu. ABD Başkanı Joe Biden ise ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu düşündüğünü söyledi.

Gazze’de umut ışığı: İsrail ve Hamas ateşkes için anlaşmaya yakın

Orta Doğu’da İsrail ile Hamas arasında başlayan ve 46 gündür devam eden çatışmalar, Gazze Şeridi’nde büyük bir insani krize neden oldu. İsrail’in Gazze’ye yönelik hava ve kara saldırılarında 13 bin Filistinli hayatını kaybetti, on binlerce kişi yaralandı. Gazze’nin altyapısı ve binaları da büyük ölçüde yıkıldı. Gazze halkı, savaşın yanı sıra açlık, susuzluk ve salgın hastalıklarla da mücadele ediyor.

Bu arada, savaşın sona ermesi için uluslararası toplumun çabaları sürüyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Mısır ve Katar gibi aktörler, tarafları ateşkese çağırıyor. Katar’ın ara buluculuğunda yürütülen görüşmelerde, İsrail ile Hamas arasında bir anlaşmaya yakın olunduğu belirtiliyor. Ateşkes anlaşmasının, esir takası, Gazze’ye yardım girişi ve ateşkes süresi gibi konuları kapsadığı ifade ediliyor. ABD Başkanı Joe Biden da ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu düşündüğünü söyledi.

KATAR’IN ARA BULUCULUĞU

Hamas’ın Telegram hesabından yapılan açıklamada, Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin ateşkese ilişkin yaptığı açıklamaya yer verildi.

Haniye, “Hareket, Katar’daki kardeşlerine ve ara buluculara yanıtını verdi. Ateşkes anlaşmasına ulaşmaya yakınlaştık.” ifadesini kullandı.

Bir Hamas yetkilisi de Katar merkezli Al Jazeera televizyonuna konuştu. Yetkili, ateşkesin kaç gün olacağı, Gazze’ye yardımların nasıl gireceği ve rehine takasının nasıl yapılacağına yönelik görüşmelerin devam ettiğini ifade etti.

Yetkili, İsrailli rehinelerin, Filistinli mahkumların hapishanelerden serbest bırakılması karşılığında bırakılacağını belirtti.

İSRAİL’İN YEŞİL IŞIĞI

İsrail devlet televizyonu KAN’a konuşan analist Roi Şaron da İsrail’in esir takası anlaşmasına “yeşil ışık” yaktığını ve Hamas’ın yanıtını beklediğini söyledi.

 “Bir anlaşmaya varmaya her zamankinden daha yakın olduğumuz için şu anda kritik saatlerdeyiz.” diyen Şaron, “Geçtiğimiz günlerde Hamas İsrail’e bir teklif iletti ve Hamas’ın şart ve taleplerinin kabul edilmesi konusunda İsrail’de mutabakata varıldı. Artık top Hamas’ın sahasında ve Hamas’ın aslında sorumluluk ve ciddiyet göstermesi gerekiyor. Olumlu yanıt verirse doğrulanabilir bir anlaşmaya girmiş olacağız.” dedi.

BIDEN’IN UMUDU

ABD Başkanı Joe Biden, dün yaptığı açıklamada ateşkes anlaşmasının yakın olduğunu düşündüğünü söyledi.

Taslak metne göre, ateşkes süresi beş gün. Buna karşılık olarak Hamas bu süreçte en az 50 kadın ve çocuk rehineyi serbest bırakacak. Bu işlem 24 saatlik aralıklarla olacak.

GAZZE’DE SAVAŞIN BİLANÇOSU

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları yedinci haftada da sürüyor. Saldırılarda şu ana kadar 13 bindenden fazla Filistinli hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Gazze’deki altyapı ve binalar da büyük hasar gördü. İsrail tarafında ise roket saldırılarında 1200 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. İsrail, Gazze’ye yönelik ablukasını sürdürüyor.

gazze

ORTA DOĞU’DA BARIŞ ARAYIŞI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar, Orta Doğu’da barış arayışını da zorlaştırıyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Mısır ve Katar gibi aktörler, tarafları ateşkese çağırıyor. Ancak şimdiye kadar yapılan girişimler sonuç vermedi.

ABD, İsrail’in en büyük destekçisi olarak rol oynamaya çalışıyor. Ancak ABD’nin tarafsızlığı da tartışma konusu oluyor.

 Filistinliler, uluslararası toplumun daha fazla baskı yapmasını istiyor. İsrail ise güvenliğini sağlamak için meşru müdafaa hakkını kullandığını savunuyor.