Gazze’de katliam 36 gündür sürüyor: İsrail 13 Filistinliyi daha öldürdü

İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 36. günde de sürdürüyor. İsrail savaş uçakları, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesi ve Nusayrat Mülteci Kampı’nda iki evi bombalayarak 13 Filistinliyi katletti. Onlarca kişi de yaralı olarak enkazdan çıkarıldı.

Gazze’de katliam 36 gündür sürüyor: İsrail 13 Filistinliyi daha öldürdü

İsrail, Gazze’deki hastaneleri, camileri, okulları ve basın merkezlerini de hedef almaya devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde sivil yerleşim yerlerine yönelik hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda 13 Filistinli hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ediyor.

SAVAŞ UÇAKLARI EVLERİ BOMBALADI

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesi ve Nusayrat Mülteci Kampı’nda iki evi hedef aldı. Bombalanan evlerde yaşayan Filistinli aileler, enkaz altında kaldı. Sivil savunma ekipleri, enkazdan 13 Filistinlinin cansız bedenini çıkardı. Onlarca kişi de yaralı olarak hastanelere kaldırıldı. Enkaz altında halen kayıpların olduğu belirtildi.

CAMİDEKİ FİLİSTİNLİLER DE HEDEF ALINDI

İsrail savaş uçakları, Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki El-Huda Camisi’nin arkasında toplanan bir grup Filistinliyi de hedef aldı. Camiye yakın bir noktada patlayan bomba, camide ibadet edenleri de etkiledi. Camide büyük hasar meydana geldi. Camide bulunanların durumu hakkında henüz net bir bilgi verilmedi.

AMBULANSLAR ZORLUK YAŞIYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’nde birçok bölgeyi bombalamaya devam etmesi nedeniyle, ambulanslar yaralıları ve ölenlerin naaşlarını taşımakta büyük zorluk yaşıyor. Bombalanan bölgelere ulaşmakta güçlük çeken ambulanslar, yaralıları zamanında hastanelere yetiştiremiyor. Gazze’deki hastaneler de yaralıların akınına uğruyor. Hastanelerde yeterli ilaç ve malzeme bulunmadığı için, yaralıların tedavisi aksıyor.

israil

GAZZE’DE İNSANİ KRİZ DERİNLEŞİYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırılarının neticesinde derinleşen insani kriz, sivil altyapı ve sağlık sektöründeki zararın bilançosu ağırlaşıyor. Gazze’de 36 gündür devam eden saldırılarda 11 binden fazla Filistinli hayatını kaybetti, 40 binden fazla kişi yaralandı. Gazze’deki yaklaşık 2,3 milyon nüfusun tümü saldırılardan etkilenirken, 1,4 milyondan fazla kişi ülke içinde yerinden edildi.

Gazze’de sivil altyapı çok büyük hasar görürken, 4 Kasım’a kadar on binlerce konut yıkıldı, binlercesi de ağır hasar gördü ve oturulamaz hale geldi,

 Yine aynı tarih itibarıyla 39 sağlık tesisi, 258 eğitim tesisi, 55 cami, 3 kilise hedef alınırken, 28 Ekim itibarıyla 471 sanayi tesisi ve 85 basın ofisi hedef alındı.

GAZZE HALKI DİRENİŞTEN VAZGEÇMİYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşı direniş gösteren Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi.

Hamas, İsrail’in askeri ve sivil hedeflerini roketlerle vurmaya devam ediyor. Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurması ve ablukayı kaldırması halinde ateşkes yapabileceğini açıkladı.

Ancak İsrail, Hamas’ın taleplerini reddederek Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Gazze halkı ise İsrail’in saldırılarına rağmen direnişten vazgeçmiyor. Gazze’de yaşayan Filistinliler, İsrail’in saldırılarını protesto etmek için sokaklara çıkıyor, camilerden direnişe destek çağrıları yapılıyor, şehitler için cenaze törenleri düzenleniyor. Gazze halkı, uluslararası toplumdan İsrail’in saldırılarına son vermesi ve Filistin halkının haklarını tanıması için baskı yapmasını istiyor.