Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,64 -0,47%
EURO
34,97 -0,81%
ALTIN
2.413,16 -0,81%

Gazze’de kanlı katliam: İsrail 27 Filistinliyi daha öldürdü!

İsrail Gazze halkını katletmeye aralıksız devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyine düzenlediği hava saldırılarında 27 Filistinli hayatını kaybetti. Bu saldırılar, İsrail’in Gazze’yi işgal ettiği 7 Ekim’den bu yana devam eden kanlı operasyonun bir parçası.

Yayın Tarihi: 14.12.2023 10:02
Güncelleme Tarihi: 14.12.2023 10:02

Gazze’de kanlı katliam: İsrail 27 Filistinliyi daha öldürdü!

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyi ve güneyine yönelik hava saldırılarına devam ediyor. Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah kentlerine ait Aşur ve Ebu Ziya ailelerinin evlerine saldırdı. Bu saldırılarda 27 Filistinli şehit oldu.

İSRAİL TOPÇU BİRLİKLERİ DE BOMBALADI

İsrail ordusu, aynı zamanda Gazze kentinin doğusundaki Ed-Derc ve Et-Tuffah mahalleleri ile Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya beldesini topçu birlikleriyle bombaladı. Bu bölgelerdeki sivil yerleşim yerleri ve altyapı büyük hasar gördü.

gazze

GAZZE’DE İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırıları, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenlemesiyle başladı.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bu saldırıların ardından İsrail, Gazze Şeridi’ne karadan işgal operasyonu başlattı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında şu ana kadar en az 8 bini çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 18 bin 608 Filistinli şehit oldu. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

gazze

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 116’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 445 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı.

Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 286 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan’daki Hizbullah’ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli, barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

DÜNYA SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları, uluslararası toplumun tepkisini çekmiyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İsrail’in saldırılarını durdurmak için herhangi bir karar alamıyor.

ABD, İsrail’in saldırılarını destekliyor ve Gazze’deki insani durumu görmezden geliyor.

Avrupa Birliği, İsrail’in saldırılarını kınamakla yetiniyor ve somut bir adım atmıyor.