Gazze’de İsrail katliamı 41. gününde sürüyor

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 41. günde de sürdürüyor. İsrail savaş uçakları ve topçuları, Gazze’nin orta ve kuzey kesimlerini bombalarken, merkezdeki bir camiye düzenlediği hava saldırısında 50 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu, baskın yaptığı Şifa hastanesinden kısmen çekildi. Gazze’de ölenlerin sayısı 11 bin 500’ü aştı. BMGK, Gazze’deki çatışmalara acil ve uzatılmış ara talep eden tasarıyı kabul etti. Hamas, İsrail’i esir takası konusunda oyalama taktiği izlemekle suçladı.

Gazze’de İsrail katliamı 41. gününde sürüyor

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını 41. günde de sürdürüyor. Gazze’nin orta ve kuzey kesimlerini bombalarken, merkezdeki bir camiye düzenlediği hava saldırısında 50 kişi hayatını kaybetti. İsrail ordusu, baskın yaptığı Şifa hastanesinden çekildi. Gazze’de ölenlerin sayısı 11 bin 500’ü aştı. 

Gazze Şeridi, İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı saldırıların ardından kan gölüne döndü. İsrail, Gazze’nin sivil yerleşim yerlerini, hastanelerini, camilerini, okullarını ve altyapısını hedef alarak, uluslararası hukuku ve insan haklarını hiçe saydı. Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon Filistinli, İsrail’in ablukası altında hayatta kalmaya çalışırken, dünyanın gözü önünde katlediliyor. Gazze’de yaşanan insanlık dramına son vermek için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) harekete geçti. 

BMGK’DAN GAZZE’YE ACİL ATEŞKES KARARI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze’de çatışmalara “acil ve uzatılmış ara verilmesi” talep eden karar tasarısını 12 evet, 3 çekimser oyla kabul etti. Kararda, tarafların sivillerin korunması ve insani yardımın ulaştırılması için gerekli önlemleri alması çağrısı yapıldı. Karar tasarısına, ABD, İngiltere ve Fransa çekimser kaldı.

HAMAS’TAN İSRAİL’E OYALAMA SUÇLAMASI

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, İsrail’in, Hamas’ın elinde bulunan 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında kendi hapishanelerinde bulunan bazı Filistinli kadın ve çocukları serbest bırakmayı ve gerçek bir insani ateşkes ilan etmeyi reddettiğini söyledi.

Rişk, anlaşmanın aynı zamanda Gazze Şeridi’ndeki tüm bölgelere insani yardımın ulaştırılması ve yardımların dağıtılmasına olanak tanıyan uygun güvenlik ortamının sağlanmasını da içerdiğini belirtti.

Rişk, İsrail’in anlaşmaya varma konusunda ciddi olmadığını, daha fazla zaman kazanmak ve saldırılarını sürdürmek için oyalandığını vurguladı.

GAZZE’DE BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR

İsrail savaş uçakları ve topçuları, Gazze Şeridi’nin orta ve kuzeyindeki bazı bölgeleri yoğun bombardıman ateşine maruz bıraktı.

 Nusayrat Mülteci Kampı’ndaki bir eve yapılan hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu. Kentin kuzeyindeki Endonezya Hastanesi çevresi ve Beyt Lahiye bölgesi savaş uçakları tarafından hedef alındı.

Hava saldırılarıyla eşzamanlı olarak kentin saldırı altındaki bölgeleri üzerine aydınlatma fişekleri atıldı.

CAMİDE KATLİAM: 50 KİŞİ ŞEHİT OLDU

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının en kanlısı merkezdeki El Sabra mahallesindeki bir camiyi hedef aldı.

Filistin devlet haber ajansına göre, saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Saldırıda caminin minaresi de yıkıldı.

 Camide namaz kılanların cesetleri enkaz altında kaldı. Saldırıya tanık olanlar, İsrail’in camiyi bilerek hedef aldığını söyledi.

ŞİFA HASTANESİ BASKINI

İsrail ordusu, Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’ni basmıştı. Hastanede yaralıların tedavi edildiği sırada gerçekleşen baskında, İsrail askerleri hastane personelini ve hastaları darp etmiş, bazı hastaları da kaçırmıştı. İsrail ordusu, baskından sonra hastaneden kısmen çekildi. Hastanenin etrafı ise İsrail tankları tarafından kuşatılmış durumda. Baskın nedeniyle hastanedeki sağlık hizmetleri aksadı.

şifa hsatanesi

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesi’ni basmasıyla ilgili “Hastaneler savaş sahası olmamalı. Taraflar hastanede çatışmamalı. Bu dünyanın hiçbir yerinde olmamalı. Nokta.” açıklamasında bulundu.

GAZZE’DE CAN KAYBI 11 BİN 500’Ü AŞTI

İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’de başlattığı saldırılarda öldürülenlerin sayısının 11 bin 500’e ulaştığı aktarıldı.

Bunlar arasında 4 bin 710 çocuk, 3 bin 160 kadının olduğu belirtildi. Saldırılar sonucu Gazze Şeridi’nde ölen sağlık çalışanları sayısının 200’e ulaştığı vurgulandı.

İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de 51 gazeteci ve 22 sivil savunma çalışanının da yaşamını yitirdiği ifade edildi.

İsrail ordusunun 40 gündür sürdürdüğü saldırılarda Gazze’de 29 bin 800 kişinin de yaralandığı belirtildi.

 Yaralıların ise yüzde 70’inden fazlasını kadın ve çocukların oluşturduğu kaydedildi.