Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Gazze’de İsrail’in hastane katliamı: 3 çocuk oksijensizlikten can verdi

İsrail 67 gündür Gazze halkını katletmeye devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde kuşatma altında tuttuğu Kemal Advan Hastanesi’ne düzenlediği baskında, oksijen yetersizliği nedeniyle 3 çocuğun hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Hastane Müdürü, “Su yok, elektrik yok, tıbbi malzeme yok, hastanede durumlar çok kötü.” dedi.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 15:29
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 15:29

Gazze’de İsrail’in hastane katliamı: 3 çocuk oksijensizlikten can verdi

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik hava, kara ve denizden saldırılarını sürdürüyor. İsrail’in saldırılarında şu ana kadar 18 bin Filistinli hayatını kaybetti, 10 binden fazla Filistinli de yaralandı. Gazze’deki altyapı ve binalar da büyük hasar gördü. Gazze halkı, elektrik, su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası toplumun kınamasına ve ateşkes çağrılarına rağmen devam ediyor.

Son olarak İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birkaç gündür kuşatma altında tuttuğu ve bugün baskın düzenlediği Kemal Advan Hastanesi'nde oksijen yetersizliği nedeniyle 3 günde 3 çocuk yaşamını yitirdi.

Gazze’deki Kemal Advan Hastanesi Müdürü Ahmed el-Kahlut, , yaptığı açıklamada, İsrail’in kuşatması nedeniyle hastanede yeni can kayıplarından endişe ettiğini belirtti.

Kahlut, hastanede son 3 günde 3 çocuğun oksijen yetersizliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Hastanede 60 yaralı, 12 çocuk, 100 sağlık personeli ve idari personel ile yerinden edilen 3 binden fazla kişinin bulunduğunu aktaran Kahlut, “Daha önce Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile iletişime geçtik ve durumu bildirdik ancak bize askeri operasyonların bulunduğu bölgelere ulaşamadıklarını söylediler.” diye konuştu.

gazze

İSRAİL HASTANEYE BASKIN DÜZENLEDİ

İsrail güçleri, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde, birkaç gündür kuşatıp bombaladığı Kemal Advan Hastanesi’ne bugün baskın düzenlemişti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı açıklamada, Beyt Lahya’daki hastaneyi birkaç gündür kuşatıp bombalayan İsrail güçlerinin, bugün düzenledikleri baskının ardından, aralarında sağlık personelinin de olduğu erkekleri, hastanenin avlusunda topladığını belirtmişti.

gazze

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 18 BİNİ AŞTI

İsrail, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın saldırılarına karşılık vermek için Gazze Şeridi’ne saldırılar başlatmıştı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 7 bin 700’ü çocuk, 5 bin 150’si kadın olmak üzere 18 bin 205 Filistinli öldü. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

gazze

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 105’i karadan işgal sürecinde olmak üzere 434 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Gazze’de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli; barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 279 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Lübnan'daki Hizbullah'ın sınır hattındaki çatışmalarında ise 23 Lübnanlı sivil, 100 Hizbullah mensubu ve 5 İsrailli sivil ile 6 İsrail askeri öldü.

Gazze'de silah zoruyla abluka altında yerinden edilen 1,9 milyon Filistinli; barınma, gıda, temiz su, ilaç ve sağlık hizmetlerinden yoksun şekilde yaşam mücadelesi veriyor.