Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,62 0,12%
ALTIN
2.005,52 -0,13%

Gazze’de hastaneler yakıtsız kaldı: İsrail’in “insani ara” oyunu

İsrail’in 7 Ekimden bu yana devam eden saldırılar sonucu Gazze’de İsrail ile Hamas arasında varılan “insani ara” anlaşmasının ardından hastanelere yakıt ulaşmadığı ortaya çıktı. Gazze Sağlık Müdürü, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki hastanelerin yakıtsızlık nedeniyle kriz yaşadığını söyledi. İsrail’in, Gazze’ye girmesi gereken yakıt tankerlerini engellediği iddia edildi.

Yayın Tarihi: 27.11.2023 17:17
Güncelleme Tarihi: 27.11.2023 17:17

Gazze’de hastaneler yakıtsız kaldı: İsrail’in “insani ara” oyunu

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’de başlayan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan İsrail saldırılarına 4 günlük “insani ara” verilmesi için 24 Kasım’da anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya göre, Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinli serbest bırakılacaktı. Ayrıca Gazze’ye günlük 200 yardım tırı ve 4 yakıt tankerinin girişi sağlanacaktı.

HASTANELERDE YAKIT KRİZİ

Ancak Gazze Sağlık Müdürü Munir el-Berş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "insani ara"nın yürürlüğe girdiği 24 Kasım’dan bu yana Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki hastanelere hiç yakıt gitmediğini söyledi. Berş, hastanelere acil olarak yakıt tedarikinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Berş, bölgeye giden çok az miktarda yakıtın, kamplardaki su kuyularını çalıştırmak üzere UNRWA tarafından teslim alındığını aktardı.

Gazze’nin kuzeyindeki hastanelere 100 yatağın olduğu bir konteynerın ulaştığını, onun da Endonezya Hastanesi tarafından alındığını kaydetti.

gazze

İSRAİL’İN OYUNU MU?

Gazze’deki hastanelerin yakıtsız kalmasının, İsrail’in bir oyunu olduğu iddia edildi. Hamas sözcüsü Fawzi Barhum, İsrail’in, Gazze’ye girmesi gereken yakıt tankerlerini engellediğini ve anlaşmayı ihlal ettiğini söyledi.

Barhum, İsrail’in, Gazze’ye yönelik ablukasını kaldırmak ve insani yardımları ulaştırmak zorunda olduğunu belirtti.

İsrail ise Gazze’ye yakıt girişine ilişkin bir açıklama yapmadı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceğini ve Hamas’ın elindeki esirleri serbest bırakması halinde "insani ara"nın uzatılabileceğini söylemişti.

Gazze’de İsrail saldırıları nedeniyle 6 bin 150’den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 14 bin 854 kişi öldürüldü.