Gazze’de hastane bahçeleri toplu mezara dönüştü

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve ablukası, bölgedeki sağlık sistemini felç etti. Gazze’nin kuzeyindeki hastaneler artık hizmet veremiyor. Şifa Hastanesinin bahçesi ise toplu mezarlığa dönüştü. İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in savaş suçu işlediğini söylüyor.

 Gazze’de hastane bahçeleri toplu mezara dönüştü

Gazze’de yaşanan insani kriz her geçen gün derinleşiyor. İsrail’in saldırıları ve kuşatması nedeniyle Gazze’nin kuzeyinde hizmet veren hastane kalmadı. 

Bölgenin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi de artık bir hastane olarak hizmet vermekten çok uzak. Hastanede elektrik olmadığı için yenidoğan servisi çalışmıyor, diyaliz birimi durmuş, kan stokları tükenmiş durumda.

Hastanenin bahçesi ise toplu mezarlığa dönüştü. En az 179'ün üzerinde ceset gömüldüğü belirtiliyor.

HASTANELER SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

İsrail’in Gazze’deki hastanelere yönelik saldırıları uluslararası tepkilere neden oluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Gazze’deki hastanelere yönelik saldırılarının “savaş suçu olarak soruşturulması gerektiğini” belirtiyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi de hastanelerdeki durumu “acımasız” olarak nitelendiriyor.

Elektrik kesintisi ve yakıtın tükenmesi nedeniyle hizmet dışı kalan bir başka hastane de Kudüs. Hastaların ve sağlık personelinin tahliyesi için konvoy gönderilse de Filistin Kızılayı, İsrail’in saldırıları ve çevresindeki çatışmalar nedeniyle konvoyun bölgeye giremediğini duyurdu. Söz konusu konvoy ilerleyebilmek için hastane çevresindeki saldırıların durmasını bekledi.

gazze

İSRAİL REHİNE İDDİASINI SÜRDÜRÜYOR

İsrail ordusu ise Hamas’ın elindeki rehinelerin Gazze’deki Rantisi çocuk hastanesinde tutulduğunu iddia etti. Ordu sözcüsü Daniel Hagari hastaneden görüntüler paylaştı.

Burada Hamas üyelerinden kalan cephanelikleri görüntüledi.

Orduya göre Rantisi hastanesinin bodrum katında silahların yanı sıra rehineleri taşımak için kullanıldığı belirtilen bir motosiklet de bulunuyordu.

Ayrıca Hamas’ın elinde tuttuğu rehinelere ilişkin de izler bulunduğu öne sürüldü. Videoda Hamas’a ait olduğu belirtilen tüneller de gösterildi.

İsrail, Hamas’ın Şifa hastanesindeki hastaları canlı kalkan olarak kullandığını öne sürüyor ancak Hamas bunu reddediyor. Hastanenin İsrail ordusunun kuşatması altında olduğu, giriş ve çıkışlara izin verilmediği de gelen bilgiler arasında.

Gazze’de yaşanan dram, dünyanın gözü önünde devam ediyor. İsrail’in saldırıları ve ablukası nedeniyle bölgede sağlık hizmeti çöktü. Hastaneler ölüm kusan yerlere dönüştü. İnsanlar hem salgın hem de savaşla mücadele ediyor. Uluslararası toplum ise Gazze’ye acil yardım çağrısında bulunuyor.